| copoha131 a întrebat:

Pe calculatorul meu am instalat windows 7, iar astăzi m am pomenit cu o problema. Pornesc pc totul ok și ma pune sa selectez start windows normally sau launch startup repar iar sus îmi scrie windows Error recovery. Dacă selectez start windows normally mi se blochează ecranul pe starting windows și rămâne asa. Sper ca ma puteți ajuta,dau funda. Nu pot avea acces la multe lucruri, mai ales ca nu se aprinde.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

E simplu.Trebuie reinstalat Windows-ul
Atenție, dacă ai date pe calculator atunci e o idee bună să le recuperezi.
Pentru asta poți folosi fie un sistem linux butat live de pe un, stick USB sau de pe un DVD(cea mai simplă metodă), sau dacă poți scoate hardul din pc șifolosind un cablu OTR și un adaptor USB la SATA conectează-l la telefonul mobil și salvează datele undeva în cloud.Sunt multe servicii ce oferă așa ceva, iar unele îți oferă și 100 Gb spațiu gratis(era ceva oferit de chinezi) sau poți opta pentru picasa(uploader pentru mobil). Succes

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fii defect DVD-ul cu Windows. Incearca sa-l pui cu un stick. Exista un soft numit Rufus cu care se scrie o imagine.iso a Windowsului. Daca continua sa faca la fel este defect HDD-ul.

| Iwao a răspuns:

Cu DVD-ULde boot win7 in unitatea optica selectezi launch startup repair/enter/selectezi repair your computer/clic pe windows /next/clic pe system restore, selectezi ultima data/restart. Pe viitor inchizi pc-ul "shut down" nu-l lasi in modul sleep, nu e laptop scos din priza face "figura" asta.

| Rommeo a răspuns:

Uite aici sigur ai sa reusesti.
https://www.youtube.com/watch?v=daebAf6sT8A