| MicDarVoinic a întrebat:

Am o problema la un scuter Gilera, treaba sta in felu urmator am lasat scuteru cam 1 an fara sa il ating. acu cateva zile am dat sa il pornesc i-am pus benzina absolut tot in regula, Apas pe buton sa i dau la automat hopa bendixu se roteste dar nu se ridica sa faca contact cu pinionu de pe ax sa se roteasca motoru mai naspa e ca pedala o am rupta si e cam greu sa o suder inapoi. Singura varianta era sa pornesc cu electromotoru. Ca sa va dati seama la ce ma refer uitati-va la clip http://www.youtube.com/watch?v=idB7sJuGxQE
Intrebarea mea e cum sa fac ce sa fac..

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Verifica tensiunea pe baterie atunci cand dai la automat.La mine cand este descarcata bateria tot asa face, invarte dar nu impinge bendixul.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Voinicule, sper ca bateria ai mai si incarcat-o inainte sa-i dai o cheie. Daca bateria-i buna, contactele de masa si plus sunt bune, releul de pornire este bun intra 12v si ies 12v, doar din bendix vine defectul. Doar condensul l-a blocat, de nu mai urca pe roata libera.Demonteaza bendixul si da-i un pic de spray antirugina Mos2, daca ai, daca nu pune-l intr-un vas cu motorina si lasa-l pentru o jumatate de ora acolo, apoi sufla-l cu aer de la un compresor. Monteaza-l si da-i o cheie.
www.motoshopitalia.com/product_info.php?cPath=242_490_492&products_id=9934

| MicDarVoinic explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Buna ziua, da e tot normal e tot bun are masa releu e bun bateria are 2 saptamani de cand am cumparat-o. Bendixu nu e ruginit si in + cand il rotesc cu mana se ridica pinionu ala mic dar cand il pun la locul lui si dau la automat nu vrea sa se ridice se roteste cu totu. Ms pentru raspuns. O zi buna

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru MicDarVoinic):

Straniu, la mana isi face cursa si actionat electric nu, doar asa ca electromotorul nu invarte suficient incat sa impinga bendixul pe roata libera.