| alex495 a întrebat:

Am permis de cateva saptamani deci nu sariti cu hate ul va rog. Am fost la benzinarie sa alimentez ( am mai patit de cateva ori) pur si simplu apasam tragaciul ala mergea nitel si apoi se ducea in gol si se auzea un click, trebuia sa apas incet rau sa pot alimenta. pana la un moment dat cand sa ducea in gol imediat ce apasam. Era stricat sau ce?

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Deci, asa faceam si eu la inceput.
Ideea e simpla, acel "gat" de la pistol are niste "colti" jos care se prind de "gura" rezervorului, tu doar il bagi si te asiguri sa stea la locul lui, adic acei colti sa stea pe gura rezervorului jos, cand sta asa vei observa ca el sta singur pe pozitie si poti alimenta fara probleme.
Deci, sa recapitulam, bagi "pistolul" in rezervor cat de tare intra, apoi il lasi in sos, astfel baza gatului sa se sprijineasca de tubul rezervorului, apoi il tragi putin sa simti cand e la locul lui, mai apoi poti alimenta fara probleme.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Felicitari pentru permis! Modul corect de alimentare este - Bagi tot stutul pistolului in rezervor, apesi tragaciul, tragi putin dreapta de el pentru bocare si astepti sa ti se furnizeze plinul sau cantitatea setata la pompa. Daca se umple rezervorul pompa se opreste automat - deblochezi tragaciul si apoi scoti stutul. Daca e setata pompa la fel. Dar - Nu cunosti si esti nesigur de tine si ai bagat stutul putin pe gatul rezervorului. Dar - Poate sa nu fie vina ta pentru ca - Pompele au un sistem de protectie si opresc pompa cand rezervorul este plin iar acestea nu functioneaza identic. De ce? Sunt pompe care baga debit mai mare si benzina n-are timp sa se duca in rezervor, sunt masini care au gatul proiectat nu tocmai perfect si fac spuma - astea opresc pompa prin sistemul de protectie ca sa nu dai benzina/spuma pe jos. Vara benzina e mai calda si face spuma mai usor. Intreaba angajatii de la benzinarie sa te invete, eventual de 2-3 ori ca nu toti sunt buni de profi, nu e rusine.

| alex495 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Bag ala cum trebuie in rezervor acolo si apas la maxim urmand sa se duca in gol tragaciul si sa se opreasca alimentarea. Am tinut aproape de gura si la fel facea, am tinut mai incet. Ma gandesc ca sunt stricate si astora le e sila sa le schimbe.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru alex495):

Nu, asa lucreaza pompele si e f bine ca protectia isi face treaba. Daca te stropeste benzina pe pantaloni te ustura cucu 3 zile. La rezervoarele de camioane merge snur. Turismele, camionetele au o multitudine de coturi si tubulatura lunga pana la rezervor si face spuma, unele pot fi si scofalcite de vechime si caldura ca e plastic. Sunt masini la care injuri si mama pana bagi ceva in ele.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Am uitat esentialul. Majoritatea dintre noi tinem apasat pe tragaciul pompei astfel incat reglajul debitului sa nu ajunga la max sa blocheze pompa. Dupa 2 experiente te inveti.

| DrGoogle a răspuns:

Cand rezervorul e aproape gol face ca un fel de vid iar pompa cred ca e plin rezervorul de aceea trebuie sa apesi usor. happy