| fetitzabuna a întrebat:

Am si eu o curiozitate, daca ti se confisca carnetul de conducere undeva sa zicem pe autostrada, tu cum te mai intorci acasa? iei masina in buzunar?

Răspuns Câştigător
| ihategipsy a răspuns:

Te poti intoarce cu ea acasa in functie de ce accident sau incalcare de legislatie ai produs pe autostrada ai depasit limita de viteza cu mult peste ce-a legala ti se v-a elibera o dovada(o hartie cu care poti circula de la 1 zi pana la o saptamana o luna etc)ca sa te intorci cu masina acasa.Mie mi s-a ridicat permisul pe DN 1 pentru ca am calcat linia dubla continua mi-au luat permisul si mi-au eliberat o dovada ca sa ajung cu ea pana acasa.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In functie de motivul pentru care ti s-a suspendat permisul, primesti o dovada pentru a avea dreptul sa circuli pana la domiciliu. Exceptand alcool-ul.

| 4ndr33y a răspuns:

Depinde pentru ce ti se supenda (nu confinsca) permisul. Daca e pentru alcool, da, masina ramane imobilizata, ori aduci pe cineva, platforma sau o lasi acolo.

| JASMYNA88 a răspuns:

nuuu...ti se va da o dovada care te va lasa sa conduci inca o perioada de timp, mie mi-a dat 15 zile(pentru depasirea coloanei in asteptare)

| DEXTER666 a răspuns:

In momentul in care iti este suspendat permisul de conducere primesti o dovada de circulatie valabila 15zile! Ai voie sa conduci 15 zile in baza acelei dovezi. Dupa aceasta perioada nu mai ai voie sa conduci!

| Dooffz a răspuns:

Ai amenda si mai poti sa circuli 12 sau 24 de ore...