| immaBeast a întrebat:

Salut, ce mai faceti, cum mai sunteti, bine sanatosi? big grin
Am si eu o ...curiozitate mai mult, nu-i o problema, mai mult sa facem conversatie.
Daca reusesc sa iau carnetul de conducere si nu imi permit sa imi cumpar o masina, am rezolvat ceva? laughing
Daca nu am o masina sa incep sa conduc ( macar zilnic cate putin ) nu uit informatiile pe care le-am invatat?
De exemplu...iau carnetul anul asta si imi cumpar masina in... 2020, merita sa fac asta?
Sau dau degeaba 1500 RON ca pana atunci uit tot?
Bine...sa zicem ca mai conduc din cand in cand masina fratelui meu...sa zicem.
Voi cum ati procedat?
V-ati cumparat o masina imediat dupa ce ati obtinut carnetul de conducere?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aveau parintii masini si le luam ba una ba alta. Uneori am mers si cu autoutilitara de la firma unde muncea taicameu. Dupa 8 ani de permis si masina parintilor mi-am luat una din GB ieftina noua si buna. Merita sa dai B dar merita sa pleci din tara ca sa poti trai bine cu o masina buna nu jaf

| immaBeast explică (pentru mgtow):

Asta este si ideea, nu doar sa plec, in viitoarul apropiat ( 1, 2 ani ) vreau sa ma mut definitiv intr-o alta tara, personal nu vad un viitor in Romania
Vreau sa obtin carnetul de conducere ( cat. B ) si sa caut de munca in Anglia ( as vrea eu ), vorbesc Engleza decent, nu la perfectie dar ma descurc, mai greu o sa-mi fie cu locul ( sau locurile ) de munca, fiind necalificat...mai greu, in fine, hai sa nu schimbam subiectul.
Parca ai scris tu acum ceva timp ca esti sofer, in ce tara lucrezi, sofer pe camion sau pe duba din asta mica?

| mgtow a răspuns (pentru immaBeast):

Vezi ca din martie 2019 o sa fie greu sa obtii acte in gb. Ies din UE atunci, sant sofer pe tir la o firma spaniola

| AllieAyl a răspuns:

E ca mersul pe bicicleta, nu uiti sa conduci ci poate mai uiti sa apesi ambreiajul laughing)))

| BMicha3l a răspuns:

Am permisul de 3 ani. Am mers cu masina gen odata la 2-3 luni laughing Dar in schimb pot spune ca am un avantaj... pe la 13 ani m-a prins politia pe la tara. Oricum nu poti uita. Adica chestiile generale nu le uiti: semne, cine are proritate si sa aplicit intotdeauna conduita preventiva (sa anticipezi iainte ce se poate inampla) o sa inveti mai multe in scoala. Si mai am un exemplu cu un prieten. A luat permisul la 18 ani si doar pe la 23 a pus si el mana pe masina, iar din cate imi amintesc am impresia ca spunea de niste ore suplimentare sa cumpere de la scoala de soferi chiar daca are permis (cel mai bine este sa te interesezi) oricum nu cred ca a mai facut pana la urma nini o ora, iar acum circula cu masina prin Bucuresti, iar acolo este trafic happy Ia permisul cal mai repede sa il ai acolo. Nu iti strica crede-ma. Succes!

| immaBeast explică (pentru BMicha3l):

Da, cred ca m-am exprimat si eu putin gresit, ai dreptate, semnele de circulatie si " regulile " sa zic asa...nu cred ca o sa le uit.
Eu ma refer la faptul de a conduce masina, nu o sa-mi " ies din mana " daca nu conduc deloc o perioada indelungata de timp? laughing
De asta mi-e teama mie, gen sa iau permisul lejer si cand o sa urc peste 1, 2 ani intr-o masina de abia sa ma descurc. laughing
Dar cred ca ai dreptate, nu prea am cum sa uit, pana la urma am 21 de ani, nu-s un bosorog de 60 de ani.
Multumesc pentru sfat!