| alex495 a întrebat:

am vazut un promo cu noul ford focus sau fiesta (nu mai stiu sigur) in care proprietarii isi pierdusera cheia de la masina dar masina asta avea incuietori centry. As vrea sa stiu cum e cu incuietorile astea

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Acel sistem exista demult sub denumirea de Keyless. Atunci cand ai cardul de acces sau cheia la tine in functie de modelul masinii ce are fiecare poti deschide masina si o poti porni fara a fi necesar sa scoti cheia din buzunar sau din geanta, singura conditie este sa fi langa masina cu cheia si sa nu o deschida cineva in timp de tu mergi pentru ca in viteza nu prea functioneaza. Asta este toata afacerea dar nu cred ca este una buna pentru ca daca stai la parter si masina este in fata blocului de exemplu cand incearca cineva sa o deschida de multe ori se deschide si nu este prea ok!

| adriang95 a răspuns:

Ei bine (am vazut asta la un mazda 5): tu ai un fel de "card" purin mai gros in care e infipta cheia (in caz de urgenta). Cardul acela are un cip incorporat care functioneaza precum TAG-urile de la interfoanele mai noi.
Ca sa deschizi masina, tot ce trebuie e sa ai acel "card" la tine in buzunar si sa apesi un buton de dimensiuni mici de pe manerul portierei.
Ca sa incui, trebuie pur si simplu, masina sa fie goala (adica nimeni inauntru) iar tu sa te departezi de masina... Destul de simplu, nu? (aaa, cred ca e clar ca pornirea se face din contact fara cheie/buton)