| danbubu a întrebat:

As vrea sa stiu care este cel mai potrivit ulei pentru modelul meu de masina Ford Fiesta 1.3 benzina 37 kw an 1998 Va multumesc!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa, dupa ureche, un ulei 10W40 daca e motorul in stare foarte buna (pana pe la 200. 000km, chiar 300. 000km daca e intretinuta bine), daca iti 'mananca' 10W40, treci la 15W40.
O marca de ulei nu stiu sa-ti recomand, in masinile sub 2000 am bagat mult ulei Belco, foarte ieftin (65 lei/5l sau 15lei/litrul), si s-a comportat foarte bine. Nu se inegreste repede, motorul merge 'uns'.

| relian a răspuns:

Da trebuie sa folosesti 5W30 asa cum ai vazut pe net, iar sa fie treaba si mai buna foloseste un ulei sintetic, full sintetic ca de ex mobil one.Schimbi uleiul la 10 mii de km si ala esti, ori il schimbi prin verificare, scoti tija asa la stiu si eu dupa vreo 3 luni si pui pe o hirtie alba de bucatarie si daca e rosiatic e treaba buna, cind va deveni negru il schimbi chiar de ai mers mai putin de 10 mii de km.mobil one full sintetic recomanda pina la 15 mii de mile adica peste 20 de mii de km dar e bine zic eu la 10-15 mii de km sal schimbi.Mai pui si un stabilizator si merge motorul struna.

| danbubu explică:

Mentionez ca am vazut pe net ca ar trebui 5w30 dar nu sunt prea sigur, va rog sa ma ajutati