| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru știutori. Am un opel vectra b si imi troncane ceva pe spate. Un mecanic mi-a spus ca sunt flansele de la amortizor dar in oricee magazin de piese auto nu au nicio idee de flanse pe spate la opel vectra. Stiiti cumva daca are flanse? Sau de ce troncane? Si am uitat sa precizez doar la gropi atat la drum bun nu se aude nimic. Mersi!

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea are Opel flanse pe spate.
La Vectra B, cred ca sunt prinse pe exterior telescoapele, cu prezoane orizontale, si bucse pe telescop, la ambele capete.
Ai nevoie de o re-constatare, de data asta prin verificarea efectiva a puntii spate, pe rampa sau elevator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am uitat pe net:
Arcurile nu au simple bucse sus, au carcasa aia, iar pe tija telescopului e un fel de flansa (bucsa amortizoare).
https://www.clubopel.com/8080/uploads/2013-11/24319_yesnb7oyb.jpg
Nu stiu daca o vei gasi de cumparat, probabil telescoapele noi vin cu tot cu acele bucse.

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc frumos!

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersii frumos!

| relian a răspuns:

Troncane poate din cauza rulmentilor de la roti, asta ar fi o cauza.Treb sa ridici msina pe lift, rotesti de roata, sau o misti, stiu cei care se pricep, eventual o si rotesti si cred ca se aude daca e ceva problema acolo.
Flansa de la amortizor? Depinde ce masina ai sau cum este pe spate suspensia.Sunt masini la care arcurile sunt separate si telescopul separat, altele telescopul intra in arc, asa cum sunt majoritatea pe fata.Asta poti vedea si tu singur.In cazul in car telescopul este separat de arc, atunci nu are flansa, are un bolt, este posibil sa fie si acel bolt uzat si sa joace, tot ce se poate.Deci telescopu la capatu de sus in cazul in care nu sta prin arc,nu are filet ca pe fata,are gaura,daca inteelgi ce zic,iar partea aia intra ca intr'o furca in fremul masinii,si este fixat cu un bolt,sau ce o avea.Ei ala daca so fi uzat,desi nu ar trebuie ar putea sa trancane si ala,dar nu e flansa. Daca ar fi flansa nu vad cum ar putea aia sa trancane cum zice mecanicu ala.
Dar daca ala e mecanic si s-a uitat la masina ta si a vazut inseamna ca o avea flanse cum zice.Tu nu ai spus daca s-a uitat,a verificat sau doara ti-a spus la telefon.
Trebuie ridicata pe lift,verificate toate bratele alea,arcu,si telescopu.
Bratele alea au bucse,acele bucse sunt din caucicu,cauciucu poate sa se rupa,se poate crapa, cand masina forteaza, se misca ala poate face zgomot.
Deci poate fi una din astea :arc, telescop, bucse sau rulmenti.
As mai adauga si toba, poate este slab prinsa si sa loveasca ceva metal.Cam astea ar fi.Astea le poti verifica si tu, dar daca nu stii la ce sa te uiti mergi la un service sa verifice tot spatele.Bafta

| nelyjoly a răspuns:

Vezi aici discutii despre problema ta. https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=369629