| Daniacob77 a întrebat:

Bună ziua, am dacie Sandero Stepway 2014, am fost la reglaj de direcție și mi-au spus sa schimb brațele și flanșele de telescop, am cumpărat piesele și am mers la mecanic, surpriza a fost ca pe masina sunt montate altfel de flanșe mai exact de clio 2 am aflat ulterior. Am mers oare cu flanșele de clio 2 și mi se pare ca se aude un sunet în partea de sus. Și flanșele de clio sunt o idee mai scurte. Are cineva habar de ce nu potrivesc flanșele originale?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Piesele auto au clasificari mai mult decat "de Clio 2".
De exemplu, Clio 2 poate avea vreo 6-7 variante de suspensie, cu diferente inclusiv la amortizoare si flanse.
Cea mai sigura metoda este identificarea piesei originale (dupa cod), si inlocuit cu una cu acelasi cod, sau cel putin cu una echivalenta.
Dacia Logan/Sandero oricum este construita in general pe platforma de Clio cu mici diferente, deci e normal ca unele piese sa fie compatibile cu Clio 2, sau 3, sau Renault Trafic.
Producatorii trebuie sa cumpere licente si sa omologheze fiecare piesa in parte, din acest motiv echipeaza mai multe modele de masini cu aceleasi piese, pe ici-colo.