| DexOnline a întrebat:

Salut TpU. Am sa aduc un discutie un subiect destul de "controversat" din cate am vazut in ultima perioada si anume acela al circulatiei in sensul giratoriu. Presupun ca, intr-un sens clasic cu 4 iesiri si 2 benzi pe sens aproape toti soferii ne vom incadra in banda 1 pentru a face dreapta sau a merge inainte si in banda 2 pentru celelalte iesiri. Totusi, nu am vazut nicaieri in OUG sa scrie ca este obligatoriu sa procedezi asa. Daca eu fac, ipotetic, a 4-a iesire mergand doar in banda 1, pot fi sanctionat? Mi-ar placea sa vad raspunsuri in baza legii, nu pe "auzite".

4 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Pe scurt, tu nu știi nici circulația pe benzi?

| goguPatent a răspuns:

Nu e nimic controversat, daca nu exista vreun marcaj anume pe prima banda care te obliga sa iesi pe o anume iesire poti sa te invarti acolo 24/24h

| Alexuţ02 a răspuns (pentru goguPatent):

Un raspuns foarte simplu si logic... daca ai marcaje pentru IN FATA / DREAPTA ( primele 2 iesiri de ex ) si tu te duci in stanga spre a 3 iesire e ca si cum ai intra pe interzis. sa spun asa, multi nu inteleg ca daca accidentul se produce intr-o faza de genul, ei sunt cei vinovati pentru neincadrare

| SmaraldAlbastru a răspuns:

OUG nr. 195/2002, articolul 7.
Totul este destul de clar despre cum te obligă legea să te încadrezi, în funcție de drumul ales.