| Matei3012 a întrebat:

Am un atv hummer de 125cc si de pornit porneste la sfert dar dupa ce il pornesc dupa 2 minute observ ca iese un fum de pe la motor mai exact din zona chiuloasei pe acolo fara sa il accelerez sau ceva...ce ar putea avea?

Răspuns Câştigător
| 9Florin9 a răspuns:

Ar putea fi chiulasa crapata, te-as recomanda sa cumperi una, sunt foarte ieftine la acest motor si gasesti o gramada.

| Matei3012 explică (pentru 9Florin9):

Ok daca zici tu...dar na atv ul e aproape nou dupa ce l-am luat dupa vreo 2 luni i-am facut un schimb de ulei am tras o tura sa vad cum merge si iesea fum.....am sa incerc sa schimb chiuloasa

6 răspunsuri:
| 9Florin9 a răspuns:

Aa pai stai eu am crezut ca are ceva ani vechime de aia ti-am recomandat sa schimbi chiulasa. Daca e asa nou nu schimba nimic.
Ce marca e?

| Matei3012 explică (pentru 9Florin9):

Hummer de 125

| 9Florin9 a răspuns (pentru Matei3012):

Atunci, cand i-ai facut schimbul sigur a curs putin ulei si de aia cred ca scoate fum din evaporarea uleiului, zic sa incerci sa mergi 20 minute cu el turat, apoi lasi motorul sa se raceasca, iar dupa aia inca 20 minute te plimbi cu el relaxat. Apoi nu ar mai trebui sa scoata fum deoarece dupa atata timp se evapora tot uleiul.

| Matei3012 explică (pentru 9Florin9):

Asta am facut acum jumatate de ora sa vad ce iese si nu a mai iesit fum...de incalzit de incalzea, dar na cred ca e si normal, iti multumesc tare tare mult ca m-ai ajutat ai nota 10000000000000

| 9Florin9 a răspuns (pentru Matei3012):

Da, inseamna ca asta a fost, si pe viitor cand faci schimbul daca vrei sa nu mai iasa fum, poti sa stergi zona in care a curs uleiul, dar si daca lasi asa se evapora de la sine, dar scoate fum pentru ca e ulei care se incinge, de incalzit e normal sa se incalzeasca, pentru ca de aia e motor termic pe benzina.