| davedavedave93 a întrebat:

Am un Fiat Linea, din 2008, motor de 1, 4 benzina, 77 cai. Se tot ard becurile de fază scurtă (aleatoriu). Farurile sunt prinse bine și nu au joc prin urmare trepidațiile fiind reduse. Problema este că becurile pe care le pun (Osram cu halogen, H7 Night Breaker Laser Next Gen +150%, 55W, 12V, PX26D) sunt scumpe dar am nevoie de ceva bun ca altfel nu se vede bine. Mă puteți ajuta cu niște sugestii/propuneri/sfaturi care să mă îndrume spre a investiga/rezolv problema?

Inițial m-am gândit să le fac polish și să le pun folie regenerativă iar apoi să mă resemnez la a le schimba cu becuri ieftine. Dar as prefera o soluție.

Dvs ce ați face? Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| SoulReaver a răspuns:

Probabil ai ceva crestere de tensiune pe far, ar trebui sa masori cu aparatul să fi sigur. De asemenea dacă ai farurile pornite cănd dai la automat poate să obosească becul avand loc scadere de tensiune. Pot fi multe cauze, problemele electrice intermitente sunt destul de dificil de rezolvat. Poti sa mergi la un electrician. In ultimul rand din ce am auzit becurile care le folosesti sunt mai sensibile la caderi, urcari de tensiune( nu stiu sigur doar am auzit) Spor.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din cate stiu, becurile premium se ard mai repede.
Curata bine mufele farului si contactele releelor de pe faruri. Eventual poti schimba releele cu totul, preventiv.
Un contact imperfect iti arde becurile mult mai repede.
Referitor la ce as face eu, nu mai cumpar masini fara xenon...

| Frank51 a răspuns:

Aș măsura cu multimetru caderea de tensiune în gol și în sarcină, dacă totul pare normal aș mai verifica bateria și alternatorul.

| davedavedave93 explică:

Vă mulțumesc tuturor! Până la urmă am identificat niște fire denudate exact la intrarea în mufa în care se bagă becul. Soluția simplă și ieftină a fost să le izolez cu bandă (bine de tot). Din iunie anul trecut, nu s-au mai ars. Soluții preventive: trec ușor peste denivelări și uneori, in localitate, ziua, nu folosesc farurile. Nu am mai avut probleme. Vă mulțumesc frumos!

| MadaIinPopescu a răspuns:

Poate le-ai atins cu mana. Cand montezi becurile halogen trebuie sa folosesti manusi daca se poate noi.Iar becurile speciale se ard mai repede.eu am pus osram normale si le tin aprinse nonstop si cred ca au mai mult de 100. 000km de cand le am.Cand foloseam Philips de fite cu 150% mai multa lumina le schimbam la 3 luni.