| RaulMA a întrebat:

Am un golf 5 1.9 diesel. De 105 cp i-am băgat stage 1, pâna la 140 cp și după 15 km mi s-a stricat turbo. L-am dus la reconditionat. Oare dacă îl reconditiobeaza va rezista turbo? Sau am nevoie de unul mai mare?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Turbo nu ti s-a stricat de la soft, avea probleme dinainte. Eu am 20k de km cu turbina asta, am dus masina de la 101 la 140 cand facusem 10k, deci turbina a dus 10k si inca nu am probleme.

Dar ce turbina ai? Eu am pus vnt17.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E nevoie de reconditionare si upgrade, la componente mai solide. O turbina stock de TDI PD nu prea rezista la nici un soft. Nici cu softurile de fabrica nu rezista.
Das auto!

| ywar a răspuns:

Esti slab, barosane! Eu ii puneam 280 cp si calcam si vreo 5 pietoni pe strada, pe trotuar - inclusiv creieri pe asfalt. Ce p@@a calului va trebuiesc atatia cai putere? Ceva curse ilegale? happy

| xerxes1 a răspuns:

La cine ai facut stage 1?
Turbina ar fi picat oricum deoarece era pe duca.
Eu am facut 110.000 de cand am facut stage 1 si am inca turbina originala.
Si vede des 6000 rpm.
Prefer turbina noua decat reconditionata cu chinezarii.

| RaulMA explică:

Pasiunea?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RaulMA):

Daca nu ai stiut pana acum, afla ca in viata sa, omul plateste scump 2 lucruri si anume :
1,) Prostia
2.) Domnia/fudulia
Se pare ca mai nou a mai aparut si aceasta dorinta de a... epata cu orice pret. laughing
In rest sa ai parte de sanatate! big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaulMA):

In cazul de fata, pasiune = stupiditate. Asta e pasiune: http://masinistul.ro/filme/trabant-601-viata-in-doi-timpi/