| DuckDodgers0 a întrebat:

Am un mercedes c class 2003 disel celebrul motor 2.2.
Azi la un drum mai lung a inceput sa bata, sa ticaie si sa miroase a fum in masina. Am dat aparatoarea motorului jos si motorul e negru de la fum, e tot afumat. Nu simt sa afecteze la mers. Ce poate sa fie?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Este posibil un injector sa fie blocat pe deschis și țăcănitul sa fie de la un piston / biela / cuzinet. Mai ales daca nu mai trage este probabil sa fie un injector. Daca nu, țăcănitul mai poate să fie de la valve iar fumul sa fie de fapt ulei ars caz în care mai ales daca ai particule metalice in ulei, este posibil să fi se duca valvele sau cuzineții care însemna chiuloasă noua. Dar incepe cu un test de retur la injectoare, verifica nivelul de ulei și uită-te sa nu fie particule metalice in ulei.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Ce poate sa fie? Clebrul motor de care ai spus 2.2 laughing Auzi motoare celebre, ba ne lesi cu timpeniile astea.
Daca era asa de celebru de ce nu se mai fabrica? Aaaa era prea bun cred si au zis ca dau aia faliment, nu se mai defecteaza.Aia da, dar uite ca tocmai la tine o dat-o in bara celebru motor laughing