| kijary a întrebat:

Am un Opel astra H 2005 iar problema mea este urmatoarea, alternatorul masinii se face foarte fierbinte, atat de fierbinte incat el dupa un timp mai lung cedeaza si raman fara curent. Am schimbat alternatorul cu altul de pe acelasi model de masina si problema persista. Am schimbat bateria dar tot nimic.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie verificate diodele din puntea redresoare. Daca careva este defecta (scurtcircuitata), atunci curentul mare rezultat in bobina incalzeste alternatorul, care chiar poate sa se arda!

De asemenea, se va verifica si releul de incarcare.

Daca diodele masurate si releul totusi sunt bune, atunci trebuie cautat un consumator scurtcircuitat in instalatia electrica al masinii sau alternatorul este montat gresit /blocat mecanic.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai undeva pe circuitul electric un SCURT CIRCUIT. Depistează-l alfel paradești toată instalația

Răspuns utilizator avertizat