| laur97 a întrebat:

Am un Passat 3b si am o problema cu usile....incerc sa le deschid, dar usa din fata dreapta si cea din spate nu se deschid, raman asa....am incercat sa le inchid si sa le deschid, dar nimic......nu pot sa le deschid nici din interior, nici din exterior......cine stie ce as putea sa le fac?

Răspuns Câştigător
| claaau a răspuns:

ZuKest te-ai dus prea departe pentru ca e o masina destul de veche, eu zic asa: vezi ca in porbagaj langa roata de rezerva ai pompa de vacuum care-ti blocheaza usile, din ea pleaca un furtunas care intre in dreapta pe deasupra rotii spate dreapta si vine pe sub bancheta si la mijlocul banchetei se ramifica in toate partile, implicit catre toate usile, verifica furtunasele care merg catre cele doua usi cu probleme si vezi ca exista posibilitatea ori sa fie infundate si sa nu primeasca aer ori sa fie sparte si sa nu aiba destula forta.

| blAster85 a răspuns (pentru claaau):

Daca erau sparte nu cred ca actionau nici celalalte usi, pierzand forta nu?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

E destul de complicat, exista mai multe posibilitati.
Modul de comfort defect.
Fire intrerupte/contacte imperfecte.
Calculator portiere defect.
Yale defecte/neconectate.

Ca idee ar trebui sa faci o scanare cu vag com si cateva teste de output, sa ai o idee de unde sa pornesti.

Dar daca nu ai o diagnoza trebuie sa o iei pe verificate.

E destul de aiurea si de complicat daca nu cunostii masina.

Avand in vedere ca nu poti deschide nicidecum portierele trebuie sa desfaci fata de portiera din interior, si sa vezi daca e conectat mecanismul de actionare de la maner la yala, daca e conectata partea electrica la yala.

Oricum cel mai bine ar fi daca te-ai duce la un mecanic care stie, e destul de complicat si nu cred ca vei reusi de unul singur.
In cel mai bun caz nu sunt conectate yalele, in cel mai rau caz trebuie sa desfaci tot interiorul si sa cauti problema.

| claaau a răspuns:

BlAster85 nu neaparat pentru ca ele se ramifica sub bancheta din spate, nu mai stiu exact circuitul, daca este spart furtunasul chiar la intrarea in usa din spate, ca doar ala din spate trece prin usa din spate si merge la ala din fata. Alta metoda sa incerce sa dea jos fata de la usa si sa actioneze motorasul de inchidere manual, acum nu cred ca ar fi problema de la motorasele de inchidere ca nu s-ar fi stricat amandoua deodata.

| yojoh86831 a răspuns:

Si eu am patit fix asa. Vezi cum am rezolvat https://www.youtube.com/watch?v=XiBZmW7qfes