| alexionut1000202 a întrebat:

Am un passat b6 2.0 tdi bmp, cand temperatura de afara e peste 19`C merge perfect, cand scade sub, adica noaptea, incep problemele:
- se taie pedala de acceleratie din senin
-daca o tin calcata si isi revine smuceste incontinuu foarte tare
-daca dau in groapa/denivelari moare motorul
- inclusiv in mers daca e scoasa din viteza moare motorul... daca este in viteza doar ramane fara acceleratie.
cateodata porneste la sfert, altadata invarte de 4-5 ori... depinde cum are chef
pompa de motorina se aude la punerea contactului, are curent, ce credeti ca ar putea fi? ceva senzori, problema alimentare, probleme pe electric?
mentionez ca ziua merge foarte bine, iar seara deloc :/

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa si intrebarea care ar fi? Vad ai enumerat simtimele, ai spus ce coduri ai, acum vrei sa ce anume? Sa vina cineva sa tio repare, sau nu vad intrebarea ta aici.

Du-te rezolva problemele ce le ai, deja le stii.Alea nu-s erori, alea is probleme reale, deci motorul ala se pare este varza laughing distributia nu-i pusa cum trebuie.
Cine stie ce alte coduri mai ai, iar daca nu ai, atunci ai probleme cu distributia.
Mcar de ai fi spus ce cod ai, ala G40 si alte rahaturi nu te ajuta, trebuie sa spui codu, geva gen P0420 sau bla bla, asa is codurile astea OBD nu ce arati tu.
Nu stiu ce tester ai sau ai pus, dar trebuie sa scanezi dupa obd, asa afli posibile cauze, apoi stii la ce sa te uiti.
Dar daca ti-a dat sensorul de la axa cu came si engine speed sensor e clara.

Spune daca ai codurile alea, punele aici si dupa vedem.

| relian a răspuns:

Asa si intrebarea care ar fi? Vad ai enumerat simtimele, ai spus ce coduri ai, acum vrei sa ce anume? Sa vina cineva sa tio repare, sau nu vad intrebarea ta aici.

Du-te rezolva problemele ce le ai, deja le stii.Alea nu-s erori, alea is probleme reale, deci motorul ala se pare este varza laughing distributia nu-i pusa cum trebuie.
Cine stie ce alte coduri mai ai, iar daca nu ai, atunci ai probleme cu distributia.
Mcar de ai fi spus ce cod ai, ala G40 si alte rahaturi nu te ajuta, trebuie sa spui codu, geva gen P0420 sau bla bla, asa is codurile astea OBD nu ce arati tu.
Nu stiu ce tester ai sau ai pus, dar trebuie sa scanezi dupa obd, asa afli posibile cauze, apoi stii la ce sa te uiti.
Dar daca ti-a dat sensorul de la axa cu came si engine speed sensor e clara.

Spune daca ai codurile alea, punele aici si dupa vedem.

Nu exista sa mearga seara bine, odata ce tu ai acele coduri, merge bine poate comparatic cu atunci cand este dezastru laughing

| SuNaM a răspuns:

Ai erori in bord? Sincer s-ar putea sa fie o gramada de chestii... Temperatura motorului creste ok si seara si ziua? Cand ai facut ultimul schimb de antigel? Cand ai schimbat uleiul? Iti bate volanta? Smuceste cutia cand schimbi viteza ( gen agata schimbatorul )?

| alexionut1000202 explică (pentru SuNaM):

In bord nu sunt erori, volanta nu bate, distributia are 18.000, uleiul 3000, temperatura creste ok, motorul merge foarte bine ziua. smuceste ca si cum ramane fara alimentare si dupa pimeste dintr-o data pentru o fractiune de secunda foarte multa motorina...
am pus tester ul vcds pe masina si am 2 erori pe motor:
-camshaft position senzor (G40)
-Engine speed senzor ( G28)