| m97 a întrebat:

Am un vw bora din 2001, 1.9 diesel 116 cp. imi suiera turbo cand o pornesc, si in mers uneori, de scos fum nu scoate. imi manca si un pic de ulei, mentionez nu mult. oare ce ar fi de facut?

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai daca iti suiera pe la turbo te duci cu ea in service si se reconditioneaza acum, daca o mai lasi mult trebuie schimbat si este enorm de scump nu cred ca iti convine sa il schimbi! Daca esti din Bucuresti iti recomand ca serivce Colina Motors.

| 0rlando a răspuns:

Faptul că mănâncă ulei, nu prea are legătură cu turbina, pur și simplu ai segmenții pe ducă.
Cât despre turbină, este normal să scoată un fluierat, dar dacă a apărut un fluierat nou, de curând, atunci clar este o problemă, probabil nu mai are ulei, sau trebuie schimbat.

| domnulgoe a răspuns:

Proiectul,,rabla" scrie pe ea...laughing)

| newparts a răspuns:

Concret trebuie pusa masina pe un tester si in functie deerori si interpretare schimbate piesele sau senzorii care nu functioneaza in parametrii...asta cat mai repede pentru ca s-ar putea sa ti se duca turbo suflanta si e cam scumpa ca si piesa.

| m97 explică (pentru newparts):

Am pus-o pe teste si nu-mi da nimic erori

| newparts a răspuns (pentru m97):

Incearca cand pornesti cand ii dai cheie sa stai un pic sa nu accelerezi pentru ca in timpul statului uleiul din turbo se scurge si la pornire cateva secunde nu are ungere si vezi cum se comporta in conditiile astea