| gr33c3 a întrebat:

Am varsta de 13 ani si jumatate si as vrea sa conduc un scuter/atv pentru copii este legal? adica daca ma opreste un politist ce mi se reproseaza?

Răspuns Câştigător
| JoKeR_7227 a răspuns:

Depinde de capacitatea motorului.
Daca vrei sa conduci un scuter iti trebuie 14 ani(buletin) si scuterul sa fie inmatriculat. Asta doar daca scuterul are capacitatea de pana in 50cc
Daca scuterul are intre 50cc si 125cc iti trebuie permis de categoria A1 care se obtine la 16 ani.
Iar la atv este aclesasi lucru doar ca nu iti trebuie A1 sau A, iti trebuie B1 sau B.
Asta depinde un pic si in ce zona traiestibig grin... daca stai la oras trebuie sa respecti asta pentru ca sunt multe masini si multi, multi politisti. La sat, sau ma rog, in zona rurala poti sa mergi mult mai linistit... Dar nu prea linistit ca mai este totusi si politie pe acolobig grinbig grin
Baftawinking

fundaitza?big grin

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu, nu este legal.Conform legislatiei rutiere ai nevoie de permis de conducere de subcategoria A1, care se poate obtine cu scoala si numai la implinirea varstei de 16 ani. 2.Conducere fara permis si o sa-ti amendeze parintii. Numai bine!

| wolfer18 a răspuns:

Tot esti prea mic pentru a-ti asuma responsabitilatea de a participa la trafic.Nu numai ca poti sa ii incurci pe altii, dar iti pui si tie viata in pericol.Mai asteapta, macar un an, si stiu ca ai voie dupa 14 sau 15 ani, scuter pana in 50cc, dar mi se pare ca-ti trebuie un act.

| danny_7173 a răspuns:

Nici vorba la 13 ani sa conduci atv(ca te duci cu un atv pe o strada care nu circula politia e altceva) si cu scuter poti numai de la 16 ani

| clofu a răspuns:

Ce vrei sa spui prin atv/scuter pentru copii? oricum, numai insotit ai voie la varsta ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spun ca prima data am minat un scuter

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic

| iepurica_7902 a răspuns:

Logic ca nu e legal! ...mai asteapta vreo 3-5 ani si il conduci atunci!

| hhhdd a răspuns:

ATV pentru copii?raised eyebrowsNu stiam ca exista asa ceva.Adica ca o masinuta pentru copii de 3-4 ani?laughing

| bbdotgirl a răspuns:

Mai asteapta pana la 16 ani, faci carnetul pentru categoria A si nu-ti mai reproseaza nimeni nimic big grin

| moniii_1083 a răspuns:

Nu ai voie sa conduci un Atv la 13 ani, trebuie sa ai permis!
Iar cu scuterul la fel, nu ai voie... e ceva legat de capacitatea motorului nu stiu exact. Oricum ar fi nu ai voie...Imi pare rau, daca tot vrei sa conduci, condu pe undeva pe unde nu este politie.

| FLoRiNeL_6214 a răspuns:

Pana la urma te pisi pe ei de politisti iti da amenta 2 milioane si gata pleci mai departe...eu am 13 ani si merg fara probleme cu scuter dfe 49cc...si app conteaza de cati cm e motoru daca e peste 49 iti trebuie A'ul daca nu ma insel!

| alyn2010alyn a răspuns:

Ai voie de care atv sau scuter vrei tu dar nai voie sal conduci pe strada unde trec masinile pe drum ai voie am condus si euwinking daca conduci pe strada primesti amenda pentru ca nu ai 18 ani trebuie sa ai permiswinking sper sa te ajute ce am zis eu bye

| D4ryu5 a răspuns:

Nu ai voie numai de la 16 ani cu motor pana in 125 cc si eu vreau sa imi iau da am 15 ani mai trebuie sa astept

| D4ryu5 a răspuns:

Joker tin sa te contrazic eu stiu ca si pentru motor de 50cc iti trebuie 16 ani si poti merge fara permis da trebuie 16 ani

| razvan_8116 a răspuns:

Ba mergi linistit doar sa ai casca si sa fie inmatriculat
ca nu te opreste politia