| gr33c3 a întrebat:

Am varsta de 13 ani si jumatate si as dori sa conduc un scuter sau atv. Este legal?

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

@bacemi trebuie sa ai permis categoria B pentru a conduce atv. Asta pentru ca are 2 cai de rulare adica are si pe stanga roata si pe dreapta din cauza asta iti trebuie categoria B.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr. 195/2002(Codul rutier) trebuie sa ai 16 ani impliniti si sa obtii permis de conduce de subcategoria A1.

| covexrobu a răspuns:

Ca sa iesi pe strada cu el iti trebuie permis categoria B pentru ATV fie el si de copii. Citeste legislatia rutiera si o sa intelegi despre ce vorbesc. Ai voie sa mergi cu el pe camp sau pe drumurile forestiere dar daca esti implicat intr-un accident cu victime politia te va cerceta.

| covexrobu a răspuns:

Prietene se vede ca ai doar 13 ani si nu intelegi ideea. Nu cunosc orasul Pitesti. Ca sa iesi cu el pe un drum public iti trebuie permis pe care o sa il faci atunci cand implinesti 18 ani. Daca vrei sa mergi prin padure cu el si nu intri pe nici un drum public asta este treaba ta si daca iti rupi gatul la fel este treaba ta. In acest caz politia nu se baga. Dar daca faci un accident si ranesti pe cineva sau mai rau atunci poti fii sigur ca vei fi anchetat de politie.

| Bacemi a răspuns:

Trebuie sa ai macar varsta de 16 ani pentru a conduce un ATV.

| AndutzaAndu a răspuns:

Este ilegal, trebuie să ai cel puţin 16 ani ca să conduci un ATV sau un scuter.

| mustangmuscle a răspuns:

Nu nu este legal, nu poti inregistra scuterul si nici politia nu o sa se uite la tine. risti sa dai o palta buna dupa asta... dupa 16 ani se poate sa conduci! astept fundita!

| blackcherry a răspuns:

Uuu. intrebare grea... logic ca NU -_-'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nai voie de la 16 ani este legal si eu astept sa-mi iau unul abia am 15 ani asta e

| gr33c3 explică:

Nici atv pentru copii? laughing adica daca iau un atv pentru copii am voie sa circul cu el pe langa masini intelegeti voi...

| gr33c3 explică:

Pai la varsta mea a voie sa dau de permis nu inteleg daca e de copii cum pot da eu sa iau de permis? Iti dau exemplu unde as vrea eu sa merg cu el. Sunt din pitesti cartieru 3vale sa merg prind padure cornu vanatorului in spre babana 19 km pe teritoriu asta as avea nevoie de el... astept raspuns