| Tintaru_Antonio_1998 a întrebat:

Am 13 ani si as dori sa conduc un scuter, insa, nu stiu sigur daca este legal la varsta asta... Eu nu vreau sa conduc pe strada, doar in stradute (ulita)... Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal sa conduci pe drumurile publice, fara permis de conducere, cel putin de categoria AM sau A1, dupa caz.
Si stradutele sau ulitele sunt drumuri publice. Poti conduce doar in curte, pe terenuri virane, pe camp sau drumuri care nu sunt publice, acestea sunt semnalizate ca nu sunt drumuri publice.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
""14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| SoulReaver a răspuns:

Nu este legal sa conduci nicaieri. Il conduci te risti, unde te vede politia te opreste te amendeaza.