| Balcosmina55 a întrebat:

Anul asta fac 18 ani, si as vrea sa dau de permis. Mai am
cateva lui pana atunci, dar sunt curioasa ce trebuie stiut, adica in ce consta toata chestia cu permisul. Cat dureaza, cat de greu e, ce am de invatat, daca pot sa dau si inainte de 18(pentru ca am auzit asta). Chiar nu stiu mare chestie in legutra cu asta, si nu am niste informatii clare.

Răspuns Câştigător
| spydy0009009 a răspuns:

Poti sa te apuci inainte de 18 ani, dar cu 3 luni inainte. Atunci poti face orele/legislatia(daca o faci). Complicat nu e cate 1-2ore pe drpciv la chestionare si iti garantez ca o sa iei usor sala. Sala o poti da inainte doar cand ai facut 18 ani. Greu nu este.Sa-ti cauti un instrucor care este calm si stie sa explice. Eu in masina pana urcam la volan faceam chestionare date de el. Important din punctul meu de vedere este sa fiti doar 2 in masina. Mai multe nu am ce sa spun..complicat nu este, repet. Succes!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intra pe e-drpciv.ro si acolo ai sa vezi cat de greu e invatatul la B. Am impresia ca de aia sant asa stresati soferii romani in trafic pentru ca au invatat prea multa legislatie rutiera laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Analize medicale ca sa te poti inscrie la scoala de soferi.
- poti incepe scoala de soferi cu 3 luni inainte de a implinii 18 ani.
- inveti Legislatia Rutiera din scoarta in scoarta, ca sa fii in stare sa faci chestionarele si sa iei sala.
- dupa implinirea varstei de 18 ani, poti da examenul de sala
- dupa ce iei sala, poti sustine si traseul.

| Jigokunokishi a răspuns:

Trebuie sa iti procuri niste documente, sa faci niste vizite medicale, sa mergi sa te inscrii la scoala si sa mergi la orele de legislatie, unde vei invata regulile de circulatie. Nu stiu cum e in alta parte, dar eu a trebuit sa dau chestionare si trebuia sa am cateva chestionare cu admis ca sa pot incepe orele de conducere. Am auzit ca in unele locuri e doar un chestionar, asta cand te simti pregatit. Apoi incepi conducerea si sala ai voie sa o dai, din cate stiu, cu 3 luni inainte de 18 ani. Trebuie sa faci minim 21 de puncte sa fie admis. Apoi te programezi pentru traseu.

| gaby0512 a răspuns:

Poti sa dai cu trei luni inainte de a face 18 ani nu este greu depinde de tine si instructor.Sunt cărți la librărie de cumparat te ajuta foarte mult sa înveți