| nicko a întrebat:

Vreau din tot sufletul sa imi iau un vehicul pe care sa il conduc de la 16 ani jumate, aproape 17. Ori o motocicleta ori o masinuta d'aia micuta.Dar nu inteleg care zic ca iti trebuie permis,care nu si nici nu stiu exact daca am voie ce sa caut, stiu ca tb sa fie sub 50 cc, dar as vrea niste poze.Si daca trebuie sa fac ceva un curs,e greu, costa mult in ce consta? Pana la urma m-as multumi si cu un scooter...cu greu dar decat deloc...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere sunt trei tipuri de ATV-uri si motociclete care se pot conduce de la 16 ani pe drumurile publice, respectiv:
-cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie cele care se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW);
-cu permis de subcategoria A1 - motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW;
-cu permis de conducere de subcategoria B1 - autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h. Numai bine!

| valentino52 a răspuns:

La 16 ani poti sa dai de A1 sau B1. A1 este pentru motociclete cu motor mic si la B1 pentru ATV si masini tot asa cu motor mic.

| nicko explică (pentru valentino52):

Da nu vreau sa dau de permis, ca nu am bani si de scoala si de vehicul... ceva in genul asta (e link-ul mai jos, dupa ce dai click dai in jos si apare si motoru')nu pot conduce fara permis? e de 50 cmc, sau tot aud de atestat, in ce consta, cat costa, e greu? http://www.tocmai.ro/aprilia-rs-50-5531009.html