| Chez0nz a întrebat:

As vrea sa mut volanul de pe dreapta pe stanga la un Audi a4 b7... cat ar costa? Am auzit ceva preturi dar as vrea sa stiu cam cat ar costa si daca in aceasta suma ar intra si piesele ce trebuiesc cumparate sau acelea trebuiesc cumparate separat.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Preturile stau cam asa:

Piesele sunt undeva la 800€. (Bord, mocheta, caseta, instalatie electrica motor, conducte clima, instalatie electrica interior, ansamblu stergatoare, tumbulatura servo etc. Dar iti recomand sa mai ai ceva bani, unele piese e mai bine sa le pui noi, gen garniturile de la ecu)
Manopera este undeva la 300-500€ in functie de instalatia electrica. Aici ma refer daca se schimba cu una completa, cu aceleasi dotari, sau daca este nevoie de adaptari.

M-am interesat si eu de o schimbare de acest gen (pe care voiam sa o fac chiar eu) si pot spune ca e o schimbare care se face destul de usor daca ai cunostintele necesare, iar daca este facuta corect nu vei avea probleme.
Acest model are panoul ignifug universal, are gauri atat pentru volan pe partea dreatpa, cat si pentru volan pe partea stanga.
Modificarea se face fara mari batai de cap, si nu-si va da nimeni seama ca masina a avut volan pe dreapta.
Toata problema e la instalatia electrica.
Daca vrei sa fie totul facut ca la carte trebuie sa cauti o instalatie electrica de pe aceelasi gen de masina, adic, aceleasi cod, acelasi tip, aceleasi dotari, asta e cam dificil de gasit, dar nu este imposibil.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In jur de 1000 euro, poate si mai mult, depinde cum si unde gasesti piesele.

Un pret relativ mic pentru o masina carpita la final.

| xerxes1 a răspuns:

Oglinzile sunt diferite la masinile cu volan pe dreapta.
Farurile sunt diferite.
Deschiderea capotei este pe dreapta.
Comenzile la geamuri sunt pe usa din dreapta.
Comenzile la oglinzi la fel.
Instalatia de clima este pe partea cealalta. Pompa de frana si unitatea Abs trebuie mutata si ea.
Multe ornamente din interior sunt pe invers.
Vitezometrul este in mile nu in km.
Ventilatorul de la aeroterma se invarte invers si are paletele orientate invers.Multi mecanici de cartier nu si-au dat inca seama.S-au prins ca baga mai putin aer dar nu si-au facut prea multe griji.
Caseta cu sigurante este pe dreapta trebuie mutata pe stanga.
Caseta de directie trebuie inlocuita complet si refacuta geometria.
Conductele de frana inlocuite sau lungite.AC incarcat din nou dupa toata operatia etc.
Instalatia electrica modificata, zeci de fire inadite sau inlocuite.

O masina carpita.

| Chez0nz explică (pentru xerxes1):

Iti multumesc mult pentru raspuns.

| Eduard196 a răspuns:

De ce intrebi pe TPU si nu ai rabdare pana ajungi la service?

| Chez0nz explică (pentru Eduard196):

Doar am vrut sa ma interesez.