| PrOx a întrebat:

Astazi tocmai mi-am cumparat o motocicleta Derbi Gpr 125.Aceasta a fost cumparata acum doi ani din reprezentanta din Spania si a stat nepornita pana astazi cand am facut 129 de km cu ea cu uleiul vechi fara alte modificari..am mers cu viteza maxima de 59 km/h si o turatie maxima de aproximativ 6000 rpm...marea mea tulburarea este daca se poate sa se intampat ceva cu motorul, mergea cam greoi si in viteza a 6 suna cam ciudat.REAMINTESC CA A FOST NEPORNITA pana astazi deci teoretic e noua, insa ma tot gandesc poate din cauza uleiului vechi...

2 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut PrOx, doar 59 km/h, ceva nu-mi suna, cred ca-i o greseala din tastare! Ca a stat nepornita si cu uleiul in ea nu schimba cu nimic functionarea motorului, mai repede benzina ce ai avut-o in rezervor si si-a pierdut din cifra octanica. Sfatul meu, scoate-o pe toata din rezervor si pune-i alta. Tu trebuie sa-i faci un rodaj pentru primii cinci sute de kilometri, asa ca in primii 200-300 de km lasa-l sa se incalzeasca inainte de a pleca la drum, cateva minute, in primi 10 km de drum nu forta acceleratia, incearca sa mergi cu ea la turatii ceva mai mici pana treci de rodaj, deoarece de rodaj depinde viata motorului. Dupa cum ai scris deja te-ai dus pe 6000 de ture. La 1000 de km nu uita sa-i faci prima revizie, schimb ulei, filtru ulei, filtru aer, bujie. Incearca si o bujie NGK BR 9 ES, dupa care sa-mi spui, ce-ai constatat! Bafta Pro si usor cu acceleratia!

| Adikis a răspuns:

Teoretic daca e noua, atunci trebuie sa ii faci rodajul. Orice motor nou nu merge la performantele el maxime decat dupa rodaj. Nu are nimic faptul ca a stat! Porneste motorul si lasa-l la relantiu cat de mult. Oricum o sa iti mearga la performantele ei maxime peste doar dupa 1000 km