| alexandrubt13 a întrebat:

am cazut a doua oara orasul prima data cu penalizare de 62 puncte aata ca prima data in viatamea a doua cu 82 penalizare acumulate pe o suta de m la final de traseu intersectie totul a plecat de la o individa care trecea pe rosu si am plecat pe rosu find trecut de semafor cu botul masinii si vederea mea viraj si parcare care nu mai stiam sa o opresc am apesat pe ambreaj si acceleratie si la o cerere sa o dau mai in fata de catre examinator nu mai stiam sa o pornesc ce sa fac acum? ca instructorul mi-a spus acum la a 2 a ca daca merg asa cum am mers cu el inainte cu o zi e minunat dar era 8 dimineata trafic redus catedata merg bine si la urma fac gafe si una dupa alta si asa am patit intreb se mai merita oare sa ma dau pentru permis au patit-o sau patesc si altii la fel nu vreau sa tot sper si in final pauza tot alti bani sitimpierdut nu mai zic emotii si nici sa am carnet de pus in tablou sau cum fac unii lasa masina la marginea orasului cand vin de la tara astept niste rasp sincere si corecte chiar direct

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Trebuie sa fi calm, relaxat la volan. Ce decizii iei la volan, pot afecta tot in jurul tau. O clipa de neatentie si se pot intampla lucruri urate. Trebuie sa intelegi un lucru : tu conduci masina, nu ea pe tine. Daca vrei sa mergi usor, manevrezi pedalele alea cu finete. Poti sa dai de cate ori vrei, pana nu faci totul cum trebuie, mi se pare corect sa te pice. In scoala de soferi se fac doar elementele de baza, care in timp le cizelezi si te fac un sofer bun sau nu. Punctele de penalizare le-ai luat pe gafele tale, deci nu ai facut ceva cum trebuie. Cum sa treci de semafor pe rosu? in timpul examenului? tu te auzi ce vorbesti? semaforul il urmaresti cu 30 m inainte sa ajungi la el, daca ai secunde multe si loc si spatiu continui deplasarea. Daca se apropie de galben/rosu, incepi franarea. E simplu. Te cred ca mergi bine cu trafic redus, esti doar tu si drumul. Invata sa anticipezi, cel mai bun lucru e sa stii daca cel din fata ta urmeaza sa franeze la semafor, treceri de pietoni, etc, astfel incat si tu sa fi pregatit de o franare. Repet, mai incearca, e util sa ai o masina, iar daca renunti acum, nu te vei mai apuca niciodata de condus. Doar tine minte ca tu ii dai comenzi masinii ce sa faca, cand sa vireze, cu ce viteza sa mearga. Mergi linistit, precaut, politistul nu asta urmareste, ca tu sa ajungi in treapta 4 si sa mergi cu 50-60 si gata, waw, esti sofer. El urmareste ochii tai pe oglinzi, daca te uiti sau nu sa schimbator cand schimbi viteza, relaxarea de la volan, manevrele de finete, parcari, nebruscarea franei, directiei. Gandeste-te bine si condu cu calm, esti in trafic, mergi cum merg ceilalti, nu toti merg cu 40 si tu vi cu 80 ca esti sofer. Esti la inceput de drum, atentie mare sa ai deprinderile condusului invatate corect. Sa fi sofer, vorbim dupa 2-3 ani de condus, nu dupa cateva sedinte din scoala. Bafta si sper sa nu ai evenimente neplacute.

| popa07ady a răspuns (pentru RS4):

Frumos punctat...asta este greseala nr.1 la traseu.Vor sa arate ca stapanesc masina la viteza, apoi intervine lipsa stapanirii de sine.Tu ai zis ca mai vorbim peste 2-3 ani? ...hmmm! cunosc soferi care au 10-15 ani si sunt ``varza``.

| RS4 a răspuns (pentru popa07ady):

Da, asa este. Eu am zis o medie mai optimista. Sunt soferi care daca isi fac deprinderile gresit la inceput, asa conduc toata viata. Degeaba le spui ca nu fac bine, ca ei tot asa vor conduce.

| alexandrubt13 explică (pentru RS4):

Multumesc mentionez ca referitor la ore nu stiu cum se calculeaza dar am facut cele 6 ore dupa prima nereusita dar erau calculate cam 50 -60 minute de condus asta repr cele 2 ore si daca calculez si cu cele din urma si cica si in plus am facut vreo 10 ar iesi cred ca in jumatate ca timp am avut si sedinta de 20 minute dar eu nu stiu cum se calc ora de condus in oras cate minute ar fi

| alexandrubt13 explică (pentru popa07ady):

Sincer chiar nu stiu ce sa mai zic prima data alte greseli mai multe dar mai mici acum 3 mari si una mai mica si la urma pe ultima suta

| alexandrubt13 explică (pentru RS4):

Multumesc cei de facut nu stiu

| popa07ady a răspuns (pentru alexandrubt13):

Daca nu iti stapanesti emotiile o sa treci greu.Eu nu am de unde sa stiu cum conduci dar daca tu consideri ca esti bun si doar ai o problema cu nenea miitianul trebuie sa iei masuri.Mai ia niste ore si spune la instructor sa te bage in trafic intens si vezi cum te descurci.Iti urez bafta!

| alexandrubt13 explică (pentru popa07ady):

Merci cred ca si instructorul trebuie schimbat cu unul cu interes sa inveti ceva

| popa07ady a răspuns (pentru RS4):

Asa este! Crede-ma ca am aproape milionul de km parcursi in cam toata europa si acum in Anglia.Am vazut sute de catastrofe la volan in cei 27 ani de soferie in care n-am zgariat nici macar o oglinda.Altii au intrat in mine (3) din care unul era incepator, isi aprindea o tigara. Ceilalti 2 tot tineri erau, unul a fortat intersectia si celalalt nu s-a asigurat la depasire si m-a agatat.Deci! lipsa de experienta si grandomania nu fac casa buna cu volanul.

| popa07ady a răspuns (pentru alexandrubt13):

Sigur! Cauta si alt instructor.

| alexandrubt13 explică (pentru popa07ady):

Pb e ca deja am platit pentru alte 6 ore care din ele fac trei in trei zile si dupa aia programare oras si daca iar cedere libera imi si expira cursurile teoretice in martie 20 dupa aia schimb totul si scoala si instructor orasul imi expira in septembrie 20

| RS4 a răspuns (pentru alexandrubt13):

Mai ia niste ore, eventual cu alt instructor. Mai povesteste si altora care au permis, cunostinte, neamuri ca vrei sa inveti, sa iti mai explice si ei una-alta. E pacat sa renunti acum, pentru ca apoi iti va fi foarte greu sa mai faci vreodata scoala de soferi. Majoritatea care au abandonat cand au cazut, nu si-au mai luat permisul niciodata, spunand ca nu e de ei condusul. Fi mai calm, mai calculat, de cand dai treapta 1 si ridici ambreiajul, fa totul cu finete, astfel incat si un copil de 1 an, si o batranica de 80 de ani, sa agreeze plimbarea in masina cu tine sofer. Daca urmeaza rosu, ridici piciorul de pe acceleratie si incepi franarea usoare spre semafor, nu accelerezi sperand ca vei apuca si tu sa treci, apoi pui o frana de toata frumusetea care te opreste in mijlocul intersectiei. Asa e in ziua de azi, toata lumea e grabita, dar tu, fiind la inceput, trebuie sa fii de 10 ori mai precaut ca cei experimentati. Eu, sincer, cand am fost incepator, ma gandeam mereu asa sa merg ca sa nu incurc ce pel din spatele meu, sa semnalizez intentia mereu, sa franez lin, etc. Daca nu primesti claxoane din spate, inseamna ca mergi cat de cat bine. Bafta!

| alexandrubt13 explică (pentru RS4):

Nu am primit claxoane dar am gafato pe ultima suta de m si totusi conduc cu retinere si nu mi-a creat acea placere si in parcare unde am parcatnu am apasat un pic si pe acceleratie eram pierdut cu totul m-a pus politistul sa o pornesc sa o dau mai in fata parca nu mai stiam deci la o greseala mai mare nu mi mai iese nimic stiind ca sunt ca si cazut 21 penalizare instructorul care fac eu vad ca are multi dracoaice din astea de 18-30 ani si astea mai au masini pe la parinti prieteni si mai exerseaza ca le fura si pe astea la ore e f glumet si superficial cand il cunosti mai bine eu deja i am dat cele 3 mil pentru a face cele 6 ore injumatatite dar sa vad daca mi ma progr pena pe 18 martie cand imi expira cursul teoretic ca sala e valabila pana pe 22 septembrie daqca nu cer banii inapoi si schimb si scoala si instructor si tot pana in septembrie tot mai prind de 2 ori pana imi expira sala

| RS4 a răspuns (pentru alexandrubt13):

Esti emotiv, te pierzi repede. Dar, pana sa te pierzi, ai facut niste greseli. Deci tot din vina ta. Gandeste-te sa nu mai faci aceleasi greseli, sa fi calm, relaxat, daca se face rosu, stam si asteptam verde, semnalizezi cand vrei sa schimbi banda de mers, te asiguri in oglinzi, etc. Gandeste-te bine unde si ce ai gresit si fa ca astea sa nu se mai intample. Nu conteaza ca altii au masini de la parinti si mai exerseaza. Altii nu au, si tot iau permisul. Bafta!

| alexandrubt13 explică (pentru RS4):

Multumesc

19 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ca tot spuneai ca vrei puncte sincere...
La atatea puncte de penalizare acumulate, eu nu m-as urca cu tine in masina, mai bine invata sa o stapanesti mai bine si dai trasul mai incolo, mai ia cateva ore de condus, nu e suficient sa conduci odata bine, trebuie sa conduci mereu asa.
Cat esti la scoala de soferi, e usor, cand ajungi singur la volan, si mai vezi ca sunt si altii care fac greseli si trebuie sa fi atent si la ei, deja nu prea mai e asa usor, iar daca tu te-ai pierdut la traseu doar pentru ca e o persoana necunoscuta in dreapta, oare nu te vei pierde si cand iti taie unul calea?

| alexandrubt13 explică (pentru OldSoul):

Hai sa vb serios nu stiu cate minute intra la o ora de condus dar pot sa spun ca dupa mine am facut numai jumatate din ore adunate cap la cap o ora de condus nu este nici de 20 de minute sau cum am facut ultimele cica 6 ore dupa prima nereusita la oras cate apropa o ora dar aproape si cica erau 2 ore dar in fine nu stiu si nici nu am pus cronometru sa adun toate minutele de condus si chiar mi-a spus ca am si 10 in plus asta ma ref la cele 30 ore nu l am urmarit eu merg si pe incredere dar voi vedea

| OldSoul a răspuns (pentru alexandrubt13):

Sper sa nu gresesc, daca retin eu bine, o "ora" de conducere dureaza 50 de minute.
Acum din ce spui se pare ca pe tine te-a furat oarecum la minute.

| alexandrubt13 explică (pentru OldSoul):

Nu am facut niciodata deci cand imi trecea 2 ore faceam o ora plina dar unii spun ca ora pe oras e 30 minute si in afara 40 altii spun altele si in finar nu prea se tine 50 minute am mai iesit si cu 10 ore in plus de platit opt ca nu le am calculat eu mai apele si la incredere dar ceva nu am facut ceva nu a mers sau nu merge nici nu stiu ce sa mai cred ca sa mai zic eu vad asa unii cu carnet luat dar ori lasa masinile pe la intrare in oras ori conduc numai in mediul rural si asta dupa 1 an 2 de condus dar au carnet

| alexandrubt13 explică (pentru OldSoul):

Sau au carnet si nu conduc se uita la el nu se mai bizuie