| tomy82 a întrebat:

Sallut, am un peugeot 406 1995 1.8 16v benzina, vreau sa-i fac schimbul de lichid servodirectie si nu stiu exact cum se procedeaza! Aveti idee cum trebuie facut schimbul de lichid pe modelul asta de masina? Multumesc, o zi buna.

Răspuns Câştigător
| AlexandruMurzin a răspuns:

Din cate stiu la peugeot nu se schimba lichidu' de servo, ci doar se completeaza...

| tomy82 explică (pentru AlexandruMurzin):

Pai si totusi, de ce se spune ca este valabil 4 ani? ca termen de utilizare si valabilitate? operatorul de la un magazin de piese auto a recomandat sa schimb acest lichid, ba' chiar mai mult in lista de schimburi :filtre, ulei, lichide a bagat si acest lichid de servodirectie! am mai dat si 40 de lei pe 1l. Iti multumesc pentru mesaj si sa incerc sa-mi recuperez banii cheltuiti pe lichid! O zi buna!

| AlexandruMurzin a răspuns (pentru tomy82):

Eu am 206 si mecanicu la care fac revizia mi-a spus ca nu se schimba ci doar se completeaza, acum nu vad de ce ar fi diferit la 406, in esenta e aceeasi masina. Totusi, intra pe peugeotclubromania.ro si mai pune odata intrebarea acolo. Sunt multi care au masina ca a ta!

| tomy82 explică (pentru AlexandruMurzin):

Multumesc.

Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| seagate a răspuns:

Se schimba si uleiul si filtrul de servodirectie.
Procedeul este simplu, sa nu uiti ca trebuie golita si caseta nu numai pompa si rezervorul.