| Jitaru_Radu_2000 a întrebat:

Bună am și o mașină și vreau sa o văd pot face procura ca cumpărător sa circule pe numerele mele dar sa nu plătesc eu amenzile și impozitul dar tata e proprietar pot face ceva eu fără sa mia vina tata care este plecat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula doar proprietarul masinii poate sa o vanda sau s-o incredinteze altcuiva pentru a o conduce.
Prin exceptie poate s-o vanda sau s-o incredinteze si alta persoana dar numai cu procura speciala in acest sens, data de proprietar. Procura poate fi facuta la orice notar din Romania sau la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei, daca tatal tau este in strainatate.
Procura se poate da doar unui major.