| va21102001 a întrebat:

Salut, o cunoștință de a mea a vândut o mașină ieri. Impozitul se plateste de fostul proprietar sau de cumpărător?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului fiscal impozitul anual pentru mijloacele de transport se plateste de persoana care a fost proprietar la data de 31 decembrie 2019, citez:
"ART. 471.Declararea şi datorarea impozitului pe mijloacele de transport
(1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
(2) În cazul dobândirii unui mijloc de transport, proprietarul acestuia are obligaţia să depună o declaraţie la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competenţă are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data dobândirii şi datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării mijlocului de transport."