| Bianca1203 a întrebat:

Buna,am o întrebare,nu pentru mine, ci pentru fratele meu.
Daca el a terminat școala de șoferi a dat sala și traseul si i-a expirat dosarul a doua oară când face din nou alt dosar poate să facă la alta școală? Și știți ceva daca poate sa ia vreo taxa? Ori se face vreo reducere dacă ești la al doilea dosar?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Practic o ia de la capat. Fara reducere.
Scoala a fost de vină că nu a luat permisul, asa-i?

| Bianca1203 explică (pentru darrio2007):

Uneori cred că polițiștii au ceva cu tine daca de 3 ori nu iei, altcumva nu-mi explic ...fratimiu a plecat mereu relaxat și bazat.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce coincidenta! Acum suneti amandoi fratii picati la testul auto, de mai multe ori si cu dosarele expiratewinking

"in 4 Ianuarie | Bianca1203 a întrebat:
...astăzi am picat traseul a doua oară și nu știu efectiv ce sa mai fac.
Apropo, mi-a spus instructorul sa îmi mai iau iar o adeverință și să mă duc din nou la comandant și să mă reînscriu iar devreme deoarece plec pe 10 Februarie...și dosarul îmi expira pe 9 Aprilie."

| Bianca1203 explică (pentru Violleta2022):

Exact ...am inceput ambii...el a început pe 15 eu pe 9.

| Bianca1203 explică (pentru Violleta2022):

Și nu mai aveam cum sa dau o a 3 a oara... daca era îmi găsea loc pe 20 Aprilie,așa că eu nu mai fac nicio școală că n-am de unde, când am avut mi i-au luat pe toți pentru ore. după ce că tu dai tot și ei îți pun puncte din burta atunci se vede unde e corupția, va pune camere doar sa va sperie, in caz de le faceți reclamatii sa iasă ei bine și voi "prosti " bine de aia care au luat permisul fara camere și intră în toate gropile și omoară oameni, lăsați -ne pe noi prostii să dăm până ajungem la 100 de milioane.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bianca1203):

Nu se pun camere sa va sperie, ci ca sa dovedeasca ca sunt politisti corecti, care nu va pica din alte motive decat incompetenta voastra.
Din pacate, nu toti oamenii sunt indemanatici si unii chiar nu au reflexe la sofat, de aceea cad la examene. dar dupa 2-3 "cazaturi" poate este bien sa renunti la soferie, insemnanad ca nu ai stofa de sofer, riscand sa omori pe cineva pe sosea, fiind atat de neindemanatici. De altfel, nu toaat lumea este nascuat sa sofeze, unii sunt mai bine ca pietoni!

| Momentan a răspuns (pentru Violleta2022):

Reflexele se învață și trebuie să ai de la cine.
Unii oameni nici ca pietoni nu se descurcă. Sunt legi și reguli care trebuie respectate. Îndemânarea, doar la anticipare e posibil să te ajute.
De nenorociri nu au scăpat nici profesioniști cu 30 ani experiență.

| goguPatent a răspuns:

Da, poate sa faca iar scoala in alta parte.
Nu primeste nicio reducere.

| DrGeorge a răspuns:

Hey,

Practic trebuie sa faca scoala de la inceput.
Poate sa faca la orice scoala.
Taxele (catre stat) sunt la fel ca prima data (pretul scolii poate sa difere).
Reducere* - Poate daca faci la tot la acea scoala, dar in general nu am intalnit astfel de reduceri.