| bogdan1011 a întrebat:

Buna!, am scos bateria de la masina pentru 1 ora si dupa ce am pus-o la loc am avut o surpriza neplacuta casetofonul nu mai vrea sa porneasaca este pur si simplu mort, cred ca e de la un mecanism anti-furt sau ceva de genu, ce vreau eu sa in trebuie cum pot face nenorocia aia sa mearga iar, am auzit ca este o combinatie de taste cu care se poate rezolva, dar nu o stiu
app casetofonul este un soundvox sx-108H help plz

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca ai scos bateria cu casetofonul aprins 100% este ars ceva sau scurtcircuitata instalatia electrica (Partea care duce spre casetofon). Poti incerca sa faci in felul urmator:
- Cu motorul pornit scoti fata casetofonului;
- Opresti motorul si scoti bateria;
- Pui iar bateria dupa aproximativ 5 minute;
- Pornesti motorul si astepti cam un minut;
- Pui iar fata de la casetofon si tii apasat butonul pe care se porneste casetofonul.

Multa bafta sper sa nu il fi ars!

| AndreiC a răspuns:

Solumaam: Habar nu ai ce vorbesti. La orice intrerupere de curent se activeaza antifurtul. NU CONTEAZA DACA E ACEEASI BATERIE SAU ALTA!
Bogdan: Problema e ca la tine trebuia sa se aprinda displayul si sa iti ceara codul. Daca nu se aprinde nimic s-ar putea sa se fi ars siguranta in momentul montarii bateriei (probabil sa fi fost ceva scurt). Codul trebuia sa vina cu masina (daca e cass original) sau cu cutia cassului daca e aftermarket. Oricum pana nu se aprinde displayul nu vad unde o sa bagi codul...

| solumaam a răspuns:

Daca ai casetofonul dedicat al masinii atunci inseamna ca ai schimbat bateria cu alta ...asa se intampla cu cele cu comp de bord. Daca este aceea-s baterie inseamna ca ai avut codul activat la casetofon si va trebui sa il introduci iarasi!

| CatalinOrzan a răspuns:

Ai cumparat-o la mana a-II a? ca atuncia poate avea cod casetofonu.