| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Am un polo 6n2 din 2000 si electricianul mi-a scos casetofonul ca cica consuma curent (i-a taiat firele casetofonului si le-a izolat si le-a lasa acolo unde se tine casetofonul)
Mi-a anulat si bricheta (Priza masinii)
In fine, ce problema are masina daca a trebuit sa le anuleze
as vrea sa-mi fac doar o idee si vreau parerile voastre

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Posibil sa fi fost in scurt. Se intampla ca unele playere sa fie consumatoare de curent chiar si oprite si atunci ce a facut el e sanatos, e mai bine sa renunti la muzica decat sa iei foc intr-o zi. Nu suntem noi in masura sa stabilim daca anularea casetofonului era necesara sau nu, totusi, indiferent de situatie, putea sa taie doar firele de alimentare (+ si contact).
Probabil si la bricheta erau probleme, insa aceasta sigur trebuia reparata sau inlocuita, nu anulata.

| relian a răspuns:

Masina ta consuma curent, adica daca o lasi asa nepornita vreo 2 zile bateria e deja moarta.Acum de ce tia taiat el tie alea, probabil asa crede el, ca alea or fi problema, dar sigur nu acolo e problema.
Cum de ai ajuns aici? Adica ce facea masina sau ce nu facea?
Am intalnit o situatie asemanatoare cun BMW X5 meseriasu i-a spus omului ca radio ar fi de vina, ia demontat toate din masina masina facea exact la fel, adica daca o lasa nepornita vreo 2 zile bateria moartalaughing vine la alt meserioas, eram si eu acolo, asta aduce alt radio il pune, tine masina 2 zile bateria moarta laughing deci bani irositi.Cauta altceva ajunge la concluzia ca bordu masinii e de vina, scoate bordu lasa masina 2 zile bateria moarta laughing eu eram prin preajma cand el a doagnostoicat ca bordu ar fi problema, a dat el explicatii si a spus ca face sens ce el diagnostica, m-a intrebat ce parere am si eu am spus ca la mine nu face sens laughing apoi dupa 2 zile cand a vazut ca bateria iarasi e moarta nu stiu ce au mai facut pentru ca nu a mai vrut sa vorbeasca cu mine deloc laughing

ACum te intreb pe tine ce probleme avea masina ta de sa ajuns aici? Tu vad ne intrebi pe noi, cand de fapt tu trebuie sa spui povestea, apoi sa ceri ceva sfaturi.Invatati-va sa vorbiti, sa puneti intrebari dar dupa ce spuneti si istoria asa cum ati vazut-o voi, sau cum s-a intamplat.

| OldSoul a răspuns:

Din ce spui tu ceea ce a facut acel "electrician" nu a fost necesar.
Casetofonul putea fi anulat foarte usor, fiind scoasa mufa acestuia, de ce sa-ti bati joc si sa-i tari firele cand poti simplu sa scoti mufa nu stiu. Poate la un moment dat vrei sa ai din nou muzica, ce faci atunci? Mergi si mai dai alti bani sa ti-l lege la loc, si ce e mai rau e ca nu o sa fie ca de fabrica, cel putin eu unul nu suport improvizatiile de acest gen, cu fire taiate, apoi legate prost, si izolate cu banda de 2 lei, care in timp pot provoca alte neplaceri. Dar sa revenim, casetofonul ramanea mereu deschis? Daca da, putea fi legat corect, astfel incat sa porneasca doar cu contactul pus, sau cum am spus mai sus, sa-i fie scoasa mufa si aia era.
Cat despre bricheta, din nou, daca nu e nimic conecat la ea de ce sa o anulezi?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Ala nu-i electrician, este carpaci, cauta-ti altul.Noaptea minti, auzi...bine ca nu ti-a anulat motorul pe motiv ca consuma mult.

| Alinnnnnnnnnnn a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Ba am avut o baterie de tot rahatul dar acum am una de Bosch si masina porneste si la - 15 grade la sfert de cheie
Cand m-am gandit sa-l solicit a fost asa: Nu prea foloseam masina pe atunci si cand am vrut sa o folosesc era descarcata bateria
Am dus-o la o verificare la curent acolo l-am intalnit pe ala si a facut ce am scris in intrebarea mea de mai sus

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Alinnnnnnnnnnn):

Raman la parerea mea, cand vei ajunge la un alt electrician povesteste-i si lui si vei vedea.