| Both_Lucas_1993 a întrebat:

Buna,am un Bmw 320i si as vrea sa ii pun un turbo! Imi poate spune cineva daca este posibil si daca este posibil ce turbo ar fi bun?!
Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este posibil, dar la un motor mare cu interne pregatite pentru admisie aspirata, nu va suporta prea bine decat vreo 0.5 bar, si vei avea o crestere de vreo 20cp (sa zicem), insa o diferenta in bine la cuplu.
Oricum, daca vrei treaba profi, desfaci motorul si treci la interne forjate/superioare, care sa reziste la supraalimentare.
In mare, ai nevoie de:
-galerii admisie/evacuare custom
-ECU modificat
-injectoare mai mari (si pompa pentru ele)
-turbina
-circuit de ungere
-tubulatura
-intercooler
-mecanism de control (electric sau pe vacuum, cu boost control, actuatoare, etc).
Masinile cu admisie aspirata au de obicei vacuumurile alimentate cu un racord din galeria de admisie; daca tu pui turbo, in galerie vei avea presiune, in loc de vacuum, deci va trebui sa treci anexele care folosesc vacuum, pe o pompa de vacuum actionata de curele, eventual atasata pe alternator. Principalul consumator de vacuum este servofrana, deci nu se poate fara.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pai nu are turbo? Daca nu are atunci este compliat sai pui. Turbo ala functioneaza nu doara mecanic, este cumva controlat si de calculatorul masinii, asta daca ai o masina dupa 96, care are calculator, deci va trebuie sa schimbi si softu.
Daca masina e mai veche, adica sub anii 96 atunci nu are calculator si cred,habar nu am o fi mai usor de rezolvat.Dar in oricare caz te costa,iar daca ai o rabla din aoa veche vorba cuiva de pe aici nici nu se mai merita laughing
De marime si instalare trebuie sa intrebi,sigur nu te pricepi tu,ca de te pricepeai nu mai intrebai pe aici. Turbo banui ca se pune fctie de ce motor ai, ma refer ca si marimea la turbo.
Cineva spune gasesti kit pe net, eu nu stiu daca e asa de simplu gata instalezi turbo si dai in gura laughing calculatoru ala ce face? Daca tu bagi cu turbo mai mult aer, calculatorul ala baga benzina, motorina cat este el din fabrica setat, deci nu cred ca e chiar asa de simplu cum zic unia gata cumperi kit pui si te-ai scos laughing

| xerxes1 a răspuns:

Teoretic se poate pune si motor de avion.
Practic mecanicii nostri abia daca iti repara un defect simplu la a 3-a tentativa.

| Evolution a răspuns:

Daca esti pasionat si vrei sa bagi bani in masina ta, atunci merita.
Dar ca investitie, nu merita. Probabil nu o sa faca montajul cat face masina in sine.
Dar repet, daca esti pasionat, atunci nu mai conteaza valoarea masinii. Cel mai bine ar fi sa te duci la un service ca sa aflii o suma exacta si de cineva care a mai pus.
Succes!

| Uvox a răspuns:

Da, exista kit, găsești pe net dar nu merita.

| Both_Lucas_1993 explică (pentru Uvox):

De ce nu merita? Nu scoti putere sau de ce?

| Uvox a răspuns (pentru Both_Lucas_1993):

Intereseaza-te cat costa cu montaj cu tot si ce probleme o sa ai. Iar de ITP nu mai spun.
Mai bine iti iei alta masina. Un 330i