| mihaiwz98 a întrebat:

Cine se pricepe mai bine la procesoare as vrea sa-mi explice cat de amanuntit poate ce face tehnologia turbo boost de la Intel cum se activeaza si toate detaliile si daca este posibil la un i5 sa-l pui la frecventa mai mica decat cea din fabrica

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Bla, bla, bla. Nu e overclocking, e doar frecventa variabila pe tehnologia care e la laptopuri de nspe ani. Daca setezi cum trebuie in bios, si procesoarele mai vechi merg in stilul asta. De exemplu am un i3 2120 care de felul lui e la 3.3 GHz, fara nici un Turbo Boost, insa de obicei sta in 1.6 GHz fiindca ma dau pe net/editez text fara mari necesitati de calcul. Daca ma jos sau altceva care sa necesite resurse, sta in 3.3. La fel si alea cu Turbo Boost.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tehnologia turbobust trebuie sa existe implementata in procesor. Daca nu este nu poti face nimic. Daca exista atunci se poate stabili care este frecventa cea mai mica cu care lucreaza procesorul si care este cea mai mare.Intel Turbo Boost Technology creste inteligent frecventa procesorului pentru a oferi performanțe maxime și distribuie puterea in functie de nivelul de activitate. Se activeaza automat orice numar de nuclee active sau procesoare virtuale. De asemenea, aceasta tehnologie permite procesorului sa crească frecventa nucleelor asigurandu-se ca nu se depasesc limitele electrice si termale specificate. Adica este un overclocking automat.