| Lorena6879 a întrebat:

Bună,am un Opel Corsa și e o problemă mica, nu-mi arată în bord temperatura la apă, de la ce poate fi?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Greu de ghicit.
Printre variante: sonda (senzor) de temperatura defecta, cablaj sau ceasuri defecte, sau termostatul motorului defect, iar temperatura ramane la niste valori mici, sub scala afisajului (abia de la 70 de grade se ridica acul).
Cu diagnoza potrivita s-ar putea deznoda misterul. Se citeste valoarea data de senzor precum si eventualele erori (daca senzorul nu mai face contact), si se testeaza ceasurile pentru a fi siguri de functionarea indicatorului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca este Corsa D, atunci nu are cum sa-ti indice temperatura in bord, neavand indicator de temperatura.
La unele computere de bord se poate afisa temperatura pe ecranul infotainment, dar nu la toate.
Varianta asta merge la toate (Corsa D), dar e destul de complicata: https://www.youtube.com/watch?v=HV_aeB7jtEI

| siriusblack98 a răspuns:

Senzorul de temperatura cel mai probabil... Daca esti din Bucuresti/Ilfov te pot trimite eu la un service cu doi mecanici care intr-adevar stiu meserie si te-ar putea ajuta + ca nu iau nici pielea de pe om cand vine vorba de preturi cum fac reprezentantele. Da-mi de stire pe privat eventual daca e.

| SpoiledBrat a răspuns:

Cumpărat din banii lui taticul