| bolunducu a întrebat:

Am un prieten mai dilau cu capu si mi-a lipit scoci pe capota de la masina. Am incercat sa il dau jos dar ramane lipici din-ala nasol pe capota. Cum as putea sa il dau jos, fara sa iau si vopseaua?

13 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Cu alcool sanitar sau soluție de spălat geamuri.

| ionutz03 a răspuns:

Cif pasta (din ala pentru aragaz) e sfant si nu ataca vopseaua.
Bafta la curatat.

| RB26DETT a răspuns:

Cu o carpa simpla si cu apa calda, inmoi carpa in apa, torni putina apa pe capota si dai cu carpa pe capota, asta e cel mai ieftin si mai simplu, daca nu se ia adauga si detergent

| Zazu a răspuns:

Nu folosi substante abrazive, cum ar fi CIF, zgarii vopseaua, si nici diluant.
Apa calduta, detergent lichid si putina rabdare.

| Trynda a răspuns:

Dai cu buretele si sampon de vase. happy E simplu. Nu se zgarie nimic.

| raluk27 a răspuns:

Cu diluant se ia si vopseaua. Incearca cu o laveta inmuiata in spirt.

| Valutzzzu a răspuns:

Ar trebui sa se curete cu putin diluant.

| JusticeForCraiova a răspuns (pentru Valutzzzu):

Diluantu ia vopseaua

| Valutzzzu a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

Esti sigur? ai incercat? mai depinde si de calitatea vopselei si a diluantului folosit ( e diluant care nu miroase naspa si nici nu e asa de concentrat)

| raluk27 a răspuns (pentru Valutzzzu):

Diluantul prin esenta dizolva vopseaua. N-ai vazut zidarii care vopsesc peretii ca dizolva vopseaua cu dizolvant?

| Valutzzzu a răspuns:

Se mai poate folosi alcool izopropilic.

| anonim989 a răspuns:

Incearca cif pasta mai intai intr-un loc mai ascuns pentru ca nu garantez ca nu ia cu vopsea, desi nu ar avea de ce.lipiciul il curata foarte bine

| luisa10 a răspuns:

PAI,ar trebui sa uzi putin capota sa pui putin detergent si sa-l intinzi... dupa o h si 30' freci cu cealalta parte a buretelui si asa sigur se va lua daca freci bine...ATENTIE sa fie apa fiarta>>>BAFTA!