| Twister09 a întrebat:

As dori sa achiItionez o masina si nu stiu care.
Ce pareri aveti despre audi a4 b7 an 2008 euro 4 2.0 tdi si pasat b6 2010 euro 5 2.0 tdi.
Care credeti ca ar merita sa o cumpăr? Care e mai bună?
Multumesc

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Eu am A4 B7 asa cum te intereseaza pe tine, bine, adevarul e ca eu l-am luat mai mult spontan... fara sa stau sa ma gandesc.
De masina, sunt foarte multumit, am facut-o sa arate cum vreau si asa mai departe, insa, daca tu nu ai un moft pentru Audi, cred ca cel mai bine te-ai indrepta spre Passat, e euro 5, si ai un oarecare avantaj, motoarele sunt ceva mai bunicele fata de cele euro 4, iar pe partea de suspensie, la A4 e ceva mai pacatoasa, are mult mai multe brate, iar asta inseamna cativa bani in plus la intretinere.
Insa si Passat-ul spre deosebire de A4 are un oarecare dezavantaj, acei etrieri electrici pe spate care te mai baga in belele, si mai e si contactul electric, se intampla sa se strice chestia aia care blocheaza coloana de directie si nu mai poti porni masina.
E clar ca Passatul e ceva mai modern... Dar depinde, uneori, tot ce e simplu e mai bun.
Am avut si Passat-uri B6, ce e drept, euro 4, si cam de fiecare data evitam sa actionez frana de mana, acum, de curand, am fost cu unul, si am fost nevoit sa o actionez, am facut-o, cand sa o dezactivez sa pot pleca... Eroare, martori in bord si asa mai departe, era o roata blocata, am mai dat eu in spate putin, am oprit, am pornit, cum necum si-a dat drumul roata dar martorii au ramas in continuare porniti, am plecat asa la drum, iar dupa urmatoarea oprire, la pornire, se stinsesera martorii, am scapat destul de usor.
Bine, acum poate am fost eu unul din ghinionistii care au probleme de genul, nu trebuie sa te descurajezi.

Cat despre aspect, nu are rost sa intru in detalii, aici fiecare cu preferintele lui.

| fluture156 a răspuns:

Eu te sfătuiesc să iei o mașină euro 5 sau euro 6. În curând o sa fie mari taxele pentru euro 4.

| gtr2rr3 a răspuns:

Părerea mea este sa mergi pe B6
Eu am avut aceeasi dilema dar pentru putin timp.
Compara putin interiorul de la a4 si passat, in passat e mult mai mult spatiu si mai aerisit, de design nici nu zic, la a4 e cam vechi (grotesc). Tinuta la drum este mai buna la A4, la confort ambele sunt la acelasi nivel, depinde ce echipare nimerești.
2. 0tdi 170cp, recomand, desi e un motor pretențios. Nu dsg, desi dsg este ceva extraordinar o sa fie costuri in plus la asa cutie.

| user1337 a răspuns:

Contează desigur mai mulți factori acolo. Km, proprietari, unde a fost rulata, schimburi făcute la timp, etc. Nu e un răspuns ușor. Dacă le iei strict ca și marca, eu as merge pe Audi A4.