| naratonton a întrebat:

As vrea sa stiu la ce varsta pot lua permisul CE? si daca conduc fara permis masina care pot fi consecintele? multumesc

19 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Conducere fara permis duce la dosar penal.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Inainte era la 18 ani, am auzit de 21, conducerea fara permis corespunzator categoriei inseamna dosar penal, mai bine angajezi un sofer

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

La 21 se ani. Daca conduci masina fara permis poti face puscarie. Recomand o alifie buna acolo.

| naratonton explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Stii cv fara misto-uri...si am 16 ani ce piate sa imi faca?

| mgtow a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

laughing crede ca faci smecherii cu el, auzi naratonton fiind minor nu intri la puscarie probabil parintii tai primesc o amenda sau te baga la un centru de corectie.

| naratonton explică (pentru mgtow):

Ok mersi de sfaturi...

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru naratonton):

Nu fac niciun misto. Problema e ca poate face puscarie si cine ti-a incredintat masina.

| anonimus2014 a răspuns (pentru naratonton):

O incurca rau cel care ti-a dat masina si pe langa dosar penal iti poti lua adio de la carnet daca vrei sa dai cativa ani.

| naratonton explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Mi-o incredinteaza tata si nu numai basina ci si duba si tir...noaptea si de asta am intrebat

| suntserios a răspuns (pentru naratonton):

Pai e simplu, tatal tau se alege cu dosar penal, tu raspunzi penal ca ai peste 16 ani plus poti sa iti iei adio de la permis ani buni.

in plus meriti si o bataie buna de tot, la fel si tatal tau in inconstienta sa de a lasa un copil de 16 ani sa conduca un tir

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru naratonton):

Hal de oameni ce exista in Romania... Inconstienti. Tu ai 16 ani dar de la tactu ma asteptam sa aiba mai mult creier.

| naratonton explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Are destul pentru ca are incredere in mine...

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru naratonton):

Omule, tu n-ai dreptul sa conduci. Daca doamne fereste intra cineva in depasire si se loveste frontal cu tine (din vina lui) tu intri la puscarie, ce nu pricepi? Aici nu e vorba ca stii sau nu sa conduci, e vorba ca legal tu nu ai acest drept. Si in plus imi pui viata in pericol, mie si altora care circula pe sosele sau in orase. Sunteti 2 idioti, si tu si tactu.

| naratonton explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

In primul rand eu conduc masina pe autostrazile italiei de la 14 ani si nu m-au oprit niciodata de asta v-am intrebat care sunt legile la noi si 2 stiu sa ma evit tata m-a invatat sa conduc pe gheata iarna si de asta sunt expert3 voi cu atestat de profesionisti sunteti un nimic pentru ca eu fara atestat fara
Carnet conduc tir incarcat cu tone grele am asta in singe si degeaba vorbiti voi

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru naratonton):

Esti tampit si inconstient.

| naratonton explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Mersi.si tu un bou de nimic vezi ca nu te-am jignit

| suntserios a răspuns (pentru naratonton):

Sunteti niste inconstienti si nieste criminali. taica tu ar trebui sa infunde puscaria vreo 3-4 ani daca chiar face ce spui tu si nu te dai mare

| ro74florin a răspuns:

Conducere fara permis se lasa cu dosar penal...ART. 86*) OUG 195/2002
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

| naratonton explică (pentru ro74florin):

Problema e ca am 16 ani...ce poate sa imi faca? Pana acum nu m-au prins