| mgtow a întrebat:

ca sa obtii permisul de conducere pentru camionul articulat trebuie mai intai sa ai carnet de camion normal? si daca dai un ciubuc til poate fal...ca? Apropo trebuie neaparat sa ai 22 de ani pentru a avea permisul de camion articulat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In conformitate cu prevederile Regulamentului de aplicare a OUG nr. 195/2002(Codul rutier) art. 30, 33, 39 si 40, tipul de autovehicul aratat se incadreaza la categoria C1E, pentru care iti trebuie permis de conducere categoria CE. Pentru a obtine acest permis de conducere trebuie sa ai varsta de cel putin 18 ani si sa ai permis de categoria C ori sa fi reusit la examenul pentru aceasta categorie. Numai bine!

| covexrobu a răspuns:

Ca sa conduci orice fel de camion primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa ai permisul de conducere categoria B dupa ce ai permisul in buzunar mergi frumos si faci scoala pentru categoriile C si C+E. Dupa ce termini scoala dai examenul pentru categoria C, sala si dupa aceea condusul. Dupa aceasta mergi si dai examenul pentru categoria C+E la fel sala si condusul. Poti sa faci asta si la 18 ani si cateva luni nu trebuie sa ai o varsta pentru camion. Pentru autobuz trebuie sa ai 21 de ani. Dupa ce ai luat examenele si ai permisul in buzunar mergi la o scoala specializata pentru atestat. Fara atestat nu ai voie sa conduci nici un camion si nici un alt autovehicul peste 3. 5 tone.