| Crazygirl_5790 a întrebat:

Buna :*

Cine imi poate spune si mie cat ma costa r.a.r-ul pentru un opel tigra 1.4 1996.
Mentionez ca masina este deja inscrisa in romania happy.

Răspuns Câştigător
| amu a răspuns:

Sa inteleg ca vrei sa schimbi proprietarul masinii?
Ptr. R.A.R. ai nevoie de toate actele masinii, buletinul noului proprietar, si te costa 119 lei parca identificarea, completezi cererea pentru programare, te asezi la coada si cand iti vine randu' un inginer de la RAR iti va lua masina si ii va face poze la seriile caroseriei si motorului, la caroserie seria este langa scaunul din dreapta fata, sub mocheta. Dupa ce termina identificarea, ti se va scoate un certificat de identificare, iti faci dosarul de inmatriculare si te duci la politie. Sper ca m-am exprimat bine si ca ai inteles. Bafta

11 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde cati km are masina si ce trebuie schimbat la ea (Distributie, ambreaj, placute de frana, filtre etc.) Poate fi de la 30 de lei pana la 1500-2000 euro daca este prost intretinuta si ruginita si scartaie toate pe ea.

| FurtunaDiesel a răspuns:

Tachetii depinde de model. Ina sunt 52 de lei si Febi 84. Pe original sunt in jur de 58 de lei daca imi aduc aminte bine dar nu se compara cu Ina. Deci fa un calcul si adauga pretul reviziei care desii nu este normal dar difera aproape in fiecare judet al tarii. la 160.000 km se vor mai gasi mici probleme iti garantez. Depinde cati tacheti ai de schimbat si in rest asteapta-te la 500-700 lei pentru micile probleme fiindca imi pare rau sa iti spun dar cu siguranta vor exista!

| BassHunter13 a răspuns:

Doamne cele mai proste raspunse auzite vreodatalaughing in afara de pitcrv!
Pai tu trebuie sa ii faci indentificarea:adica el verifica seria MOTOR si a Sasiului! te costa cam 120 lei depinde de zona tari! placutele te costa 40lei nr date de calculator si 80 lei preferentiale!
nu trebuie spalat nici un motor si nici nu trebuie schimbata distributia placute nimic! Suni frumoas la RAR si le spui sa iti faca o programare la RAR pentru Indentificare a masini! Iti da un nr de ordine si in ziua angryasa ii la noi in Cj) mergi la ghiseu la Rar sa complectez o hartie si dupa ii faci Indentificarea! Cartea se elibereaza in 2 ore max 4!
Succes!

| razzvan27 a răspuns:

Eu zic sa dai o tura pe la spalatorie, speli frumos motorul si te duci cu ea la rar happy daca masina nu bate, nu troncane si motorul merge frumos nu ai nici o problema.si mai mult de 300 de lei nu cred ca te ajunge happy

| tyty_1709 a răspuns:

Cu intermediar 500 lei gata in 2 zile

| pitcrv a răspuns:

Pai u ce vrei sa faci itp sau identificare
daca ndoresti identificare la rar platesti o taxa de 105 ron
iar la itp 85 ron

| pitcrv a răspuns:

Deci am avut dreptate

| tyger a răspuns:

Te astept cu tigra pe www.tigra.ro - club opel tigra Romania

| Crazygirl_5790 explică:

Nu scartie nimic la ea nu e ruginita, are in jur de 160 de mii km din cate am inteles eu trebuie schimbati tachetii sau ceva de genu straight face habar n'am straight face...eu intrebam doar orientativ happy sa stiu cam la ce sa ma asteptwinking

| Crazygirl_5790 explică:

Masina am cumparat'o acum cateva zile si acum trebuie sa o inmatriculez pe numele meu...straight face si'am inteles ca trebuie sa fac r.a.r-ul si dupa sa merg la politie pentru a schimba placutele cu numerele whistling...
Ideea e ca nu mai am rabdare pana saptamana viitoare cand o sa poata taicamiu sa mearga cu mine. vreau sa ma duc eu saptamana asta si vroiam sa stiu cam ce trebuie sa fac si la ce sa ma astept happy

| Crazygirl_5790 explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri :*
Azi am fost cu masina la R.A.R,trebuie sa recunosc ca plecasem pregatita laughing (cu multi bani la mine) dar spre bucuria mea nu m'a costat decat 104 lei.