| BadBunny a întrebat:

Salut, TPU, am si eu o problema, am un Opel Astra g, am fost la ITP si mi-a spus ca nu-mi poate face inspectia pentru ca masina a fost cu volan pe dreapta. Mi-a si aratat acolo la mentiuni: Post destinat conducerii pe partea stanga, avea si stampila de la R.A.R. Mi-a zis ca doar la RAR se poate face inspectia. Am luat legatura cu un alt inspector si mi-a comunicat ca volanul a fost schimbat dupa ce masina a trecut prima data R.A.R, intrebarile mele sunt: La RAR imi face itpul si cat costa aceasta omologare?
Mentionez ca, cand am cumparat masina, volanul era deja mutat.
Dau funda

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate face ITP.
Nu stiu cat costa omologarea, cauta tariful pe site-ul oficial al RAR.

| BadBunny explică (pentru Ioandelasal):

Dar ma intereseaza ce inseamna stampila aceea acolo, mutarea volanului a fost facuta legal, asta inseamna, nu?

| BadBunny explică (pentru Ioandelasal):

Dar stampila de pe act inseamna ca mutarea volanului a fost facuta legal, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BadBunny):

Nu pot spune, avand in vedere ca un inspector ti-a spus ca schimbarea a fost facuta dupa ce s-a facut ITP. Oricum trebuie sa mergi la RAR, asa ca iti vor spune acolo daca mai este necesar sau nu sa faci omologarea.