| DjSannan a întrebat:

Buna,cine ma poate ajuta cu informatii? As dori sa stiu care motoare de la Volkswagen Passat sunt mai bune si dureaza fara ca in viitorul apropiat sa bagi ceva in ele sau sa repari ceva?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.9 TD/TDI a fost bun de la inceput, cele PD sunt ceva mai pretentioase, dar raman niste motoare foarte reusite.
2.0 TDI a fost dezastru la inceput, cu injectie pomp-duse, cand a trecut la common-rail am inteles ca s-au rezolvat majoritatea defectelor.
La benzina, n-am auzit probleme. 1.8T din generatia veche e foarte ok, 1.6 8v foarte ok si el dar foarte papacios.
Si 1.8 TSI de pe Passat b6 e bun, dar ceva mai complicat la mecanica.
Motoarele 2.5 TDI sunt cam slabe, teoretic sunt sportive, practic dupa 200. 000km are mereu cate o problema. Majoritatea trag cel mult cat un 1.9 TDI de 131cp, scot fum continuu, mananca banii si zilele proprietarului.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alea care sunt bine intretinute si corect exploatate