| Laura927 a întrebat:

De curand am cumparat o masina buna,nu este nou nouta este din 2012, problema sta in felul urmator:
De ce atunci cand inchid portiera curenteaza?
Este cheia scoasa din contact, si nu conteaza la care portiera esti ca atunci cand vrei sa o inchizi curenteaza.
Daca ma puteti va rog ajuta sa inteleg de ce curenteaza sau cel putin ce sa fac sa nu mai curenteze.Ps. Chiar daca pun mana pe geam sa o inchid tot curenteaza. FUNDAhappy

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Incearca sa iti schimbi pantofii sau hainele, iar daca ai huse in masina da-le jos. Si vorbesc serios.
Tensiunea bateriei nu te poate curenta, poti tine cu mainile de ambele borne si vei vedea ca nu simti nimic. Mai mult, un scurt circuit ar aprinde masina in cateva secunde, deci nici vorba de asa ceva. De vina este electricitatea statica, pe care suspectez ca o acumulezi chiar tu. In momentul in care cobori din masina, se descarca electricitatea statica acumulata prin frecarea hainelor tale de scaunul masinii.
Daca nu reusesti asa, desi ma indoiesc, poti monta o banda antistatica pe masina. Este acea banda de cauciuc (cu insertie metalica) care atarna la bara din spate a vechilor dacii, teoretic avand rolul de a descarca electricitatea statica prin legatura pe care o face intre caroserie si carosabil.
Aceasta banda gasesti la magazinele de accesorii auto, insa nu stiu sa iti spun cat este de eficienta.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti pune o impamantare in spate asa cum au unele masini e ca un fel de guma dar are un fir si se duce excesul de curent jos.

| darrio2007 a răspuns:

Geamul fiind ud.De ploaie.Ai un fir din instalatie dezizolat care iti da la masa.Adica la sasiul masinii.

| viotedy a răspuns:

Nu e de vina masina ci energia ta.si eu ma curentez si de masina si cand intind mana ca sa platesc ceva-cu anumite persoane ma curentez, efectiv scanteiaza-si cand ating o pisica sau caine...doar daca aceiasi masina curenteaza mai multe persoane ar fi o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Face un scurt-circuit undeva sau ai un fir neizolat care atinge ceva din caroserie. Mergi la service sa-l gaseasca si sa rezolve problema. Asa se aprind masinile in trafic, nu neglija.