| marin13 a întrebat:

La ce varsta se poate conduce un scuter si unde sa merg cu el daca il inmatriculez

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) il poti conduce de la varsta de 16 ani si cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Se inscrie la primaria localitatii in care domiciliezi. Daca este mai mare (motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW) ai nevoie de permis de conducere subcategoria A1. Numai bine!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

De la 16 ani cele pana 49 cmc, doar cu atestat de legislatie rutiera, tot de la 16 ani de 125 cmc dar trebuie sa dai de permis subcategoria A1, si peste 125 cmc de la 18 ani cu permis categoria A.

Cele de 49 cmc se inmatriculeaza la primarie, cele peste 49 cmc la RAR!

| oxxy05 a răspuns:

De la 14 ani si cred ca se inmatriculeaza tot la RAR

| LENESUL a răspuns:

Poti merge de la 14 ani, recomand prin oras.