| Bianca1203 a întrebat:

Bună dimineața!
Am fost ieri la ghișeu să mă reînscriu din nou la traseu și când i-am dat unei doamne de acolo dosarul și i-am spus că plec,mi-a vorbit la pertu "daca pleci,drum bun,cale bătută " așa se vorbește cu un om? Mai este și polițistă,după i-am spus să-mi zică unde pot face cerere la comandant,și unde sa o trimit,iar ea mi-a spus că nu are nicio relevanță, că tot nu mă va programa când am eu chef.
Practic am platit 350 lei pe adeverința fix degeaba,eu oricum daca plec în Februarie nu am nicio șansă să mă reîntorc și să dau iar traseul,nu dă concediu la începători,mai ales din prima luna!
Iar în Aprilie îmi expira dosarul,dați -mi sfaturi va rug frumos! Mă doare capul rău.
Apropo, mi-a găsit loc pe 20 Martie, ce sa fac? Să mă duc sau sa trag tare și să îi scriu domnului comandant săptămână de săptămână până mă bagă în seamă?.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dc nu te-ai luat de ea sa-i zici de bunele maniere... tea injosit intr-un mod anume. Exista formular de reclamatie sau OPC poti sa le zici ca ai fost tratat prost, la misto si sa faca o investigatie

| Violleta2022 a răspuns:

Asteapta pana iti vine randul la programare.
Daca scrii comandantului, nu ti se vor face favoritisme, dimpotriva, te va pica la prima examinare, ca a doua te vor planifica prin Aprilie sau Mai.
Tocmai ca pleci din tara nu sunt interesati sa-ti faca un favor, de care oricum nu mai ai nevoie, pana nu te intorci in tara.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai gresit nu trebuia sa i spui doamnei de la ghiseu ca pleci, adica este interesul tau sa ai permis de conducere nu a lor, si după aia tot tu te superi ca ti a vorbit doamna la per tu, tu ai nevoie de ei nu ei de tine, si ce este asa de importanta plecarea, unde pleci? Nu le poti face pe amindouă si sa pleci si sa ai carnet de sofer, si degeaba i scrii comandantului cine esti tu sa te bage prima? Tu trebuie sa te hotarasti ce vrei de fapt ca nu stă nimeni după fundul tau, acum sunt sarbatorile si nu te programeaza nimeni, ti a gasit loc pew 20 martie, vrei bine nu vrei vorba doamnei drum bun ei au si altii pe listă nu esti fata presedintelui sa ti faca tie loc nu esti regina marii britanii, pentru ei esti ca oricare altă persoana astepti la rînd.

| Bianca1203 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost programată pe 4 Ianuarie și din cauza unui accident în fața mea iar am picat, n-am acordat prioritate și aia a fost ...am picat cu 31 puncte.
Acum mi-a spus instructorul că sa îmi iau adeverință și să mă duc iar la comandant, că mă primește, am plătit 350 lei adeverința,și mă mai duc să incerc, știti, incercarea moarte n-are, daca nu mă bagă, pierd 350 lei, nu 1700. Banii îi faci ușor, dă-i naibii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bianca1203):

Depinde ce muncesti daca zici ca banii îi faci usor, inseamna ori ca nu muncesti si ai barbat care i ti dă bani sau parintii care i ti dau fara numar, de obicei banii se fac greu si se duc usor aia da.Dar parerea mea este ca tu dai banii aiurea pe scoala asta de soferi care nu te va ajuta cu nimic, ai masină?

| Bianca1203 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Lucrez ca asistenta medicală în Germania, da am mașina, un golf IV

| Mopmop a răspuns:

Uite asta e un alt exemplu de ce suntem unde suntem ca natie si tara!
O incompetenta si o fufa intrata pe un post bine platit pentru ca "cunoaste" pe cine trebuie!
Daca toata lumea ar reclama si mai ales dupa o reclamatie s-ar lua masuri fufa asta ar fi mai atenta data viitoare.
Sfatul meu ar fi sa ii faci o reclamatie scrisa, cine stie... poate ai noroc si se iau masuri.
Ma uit la raspunsurile primite si vad atitudine de sclavi....imi cer scuze daca am jignit pe cineva...

| RainbowD a răspuns:

Salut. Daca ai cunostinte pe la DRPCIV, sau instructorul tau auto stie pe cineva de acolo, s-ar putea sa ai norocul sa iti rezolve cineva sa dai traseul mai repede. Din pacate este o diferenta foarte mare intre probe...
Altfel...nu stiu daca se poate face ceva.