| Floryn9 a întrebat:

Buna dimineata TPU!
Mi-a zis un prieten ca nu e bine sa mergi cu aerul conditionat oprit la masina. Asa este? Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Aerul conditionat are 2 functii, aceea de a raci aerul si aceea de a-l usca.
Daca vrei sa dezaburesti geamurile de la interior dai drumul la AC si aproape instant se dezaburesc, AC-ul poate fi folosit in permanenta, poti sa-l pornesti si sa dai drumul la caldura, vei primi caldura dar aerul va fi uscat de instalatia AC deci foarte util si iarna, putini stiu asta!
La viteze mici, daca vremea permite nu e necesar AC-ul, eu prin oras merg cu geamurile coborate mai tot timpul in loc sa dau drumul la AC, doar cand este nevoie cu adevarat il folosesc, in schimb dupa ce trec de 60 km/h prefer sa folosesc AC-ul in loc de geamuri, chiar si in cartea masinii scrie ca la viteza e mai economic AC-ul decat geamurile deschise, geamurile afectand grav aerodinamica astfel incat motorul depune mai mult efort sa miste masina.
Fiecare foloseste AC in functie de preferinte, nu este o regula care sa-ti zica sa folosesti mereu sau sa nu-l folosesti deloc!
Atentie! Nu porni si nu opri AC-ul cand esti la turatie mare, preferat nu mai sus de 2500 rpm deoarece compresorul are un fel de ambreiaj si cand apesi pe butonul de AC, ambreiajul se cupleaza de fulia ce se roteste odata cu motorul pentru a invarti compresorul de AC, nu stiu daca ai observat dar cand apesi pe buton se aude un sunet ca si cum ar fi cuplat ceva. Ambreiajul ala se poate uza prematur daca pornesti si opresti AC-ul la turatii mari!
Pentru sanatatea ta, nu directiona aerul rece spre tine, intoarce gurile de aerisire in asa fel incat aerul rece sa nu te atinga, poti fain frumos sa directionezi aerul la picioare si dupa 1-2 minute de bagat aer rece sa deschizi cativa cm geamul si apoi sa-l inchizi in cam 5 secunde, aerul cald se ridica fata de cel rece, am testat eu asta si functioneaza.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureala! Cand este foarte cald il pornesti dar daca temperatura din masina este acceptabila ce rost ar avea? Doar sa consumi carburant?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca mergi cu ac ul oprit o sa iti fie cald

| sierra1 a răspuns:

Interesant! Vreau și eu să știu de ce. Întreabă-ți prietenul.

| mihai69 a răspuns:

Nu e deloc așa. Ba chiar e mult mai economic. Și chiar și mai sănătos. Bine, dacă o lași la soare și o găsești încinsă la 60 de grade... e cam greu să nu îl pornești. Dar dacă afară sunt doar vreo 25... atunci ce sens are?!?

| Floryn9 explică (pentru mihai69):

Eu cand nu aveam nevoie de aerul conditionat il opream, dar el zicea ca nu e bine sa il tin oprit...

| mihai69 a răspuns (pentru Floryn9):

Așa să facă la mașina lui.

| Arthiom a răspuns:

Spune-i prietenului tau sa-si dea doua palme. Habar n-are ce vorbeste.

| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

Cica nu e bine sa'l pornesti cand esti in masina. sau deschizi geamul cand ii dai drumul, 15-20 secunde. ca cica aerul din tuburile alea e "statut" si n'ar fi ok pentru organism.

| Mariavasile a răspuns:

Bine ar fi să îl pornești din când în când pentru a nu se uza