| Diaconu_Raluca_1980 a întrebat:

Bună, întrebare pentru un începător, ce e mai convenabil pentru întreținere ulterioară, un Renault Clio 2012, dacia Sandero 2012 sau un audi a3, 1.4 pe benzina?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Dintre cele expuse de tine as alege renault clio, desi este slab calitativ fata de audi, chiar si de modelul A3!
Clio deci!
Foarte buna alegerea din punct de vedere al mersului in oras, adica o motorizare pe benzina, majoritatea inaptilor si-ar fi luat diesel ca sa mearga in oras preponderent, nestiind cat polueaza, ca consuma aproximativ la fel in oras ca o masina pe benzina de cilindree medie, si nici nu stiu ei faptul ca la diesel distantele scurte sunt dusmanul masinii!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar nu Audi

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru suntserios):

Ms, mă gândeam eu? dar între un Renault Clio 1.4 sau un Sandero stepaway, nu știu care e mai fiabila

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Audi probabil vine cu niste piese mai scumpe (sau nu), cu niste proceduri de service ceva mai sofisticate, si cel mai tragic: e genul de masina pe care o cumperi SH importata din occident, cu rulaj mare si trucuri de samsari pe ici-colo.
Dacia Sandero daca o cumperi din tara si o verifici gratuit pe rarom.ro, cel mai probabil are kilometraj mic, real, iar intretinerea ei va consta doar in ulei, filtre, si o piesa oarecare.
Insa eu m-as orienta totusi spre masini mai sigure, n-as vrea sa mor spulberat de vreun cocalar cu A6, in timp ce conduc o Dacie fara pic protectie.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bun, și clio? Pentru o mașină ce va fi folosita doar pentru o persoana, 2, și nu știu câte plecări voi avea în țară.....mai mult prin oraș și distante scurte, gen 50 -100 km departe de oras

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Da, Clio e probabil cea mai buna alegere dintre optiunile astea.
Ofera ceva siguranta, iar partea mecanica este similara cu Dacia, fiind facute de acelasi producator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si Opel Corsa sau Astra pe benzina sunt ok, au piese mai ieftine decat Dacia/Renault.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Revin iar cu o intrebare, de ce e mai bun pe benzina decat pe motorina Clio? de ex am gasit unul convenabil ca si pret, an, motor, km, si e si la mine in oras, nu ar trebui sa ma mai interesez in alte parti, dar e diesel.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Renault a facut niste motoare excelente pe benzina, de aia sunt mai bune/recomandate. 1.4 mpi si 1.2 16V sunt vedetele.
Insa nici motoarele diesel (dci) nu sunt rele, sunt foarte economice si destul de fiabile.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Revin cu o întrebare la dvs, am găsit azi un Sandero 1.2 16v din august 2012, din anunț reiese că toate merg pe ea, dar prețul...mi se pare ciudat, numai 2500 de euro? Azi a postat o pe Bestauto, că de când tot urmăresc să îmi iau ceva mai ieftin, pentru un începător care probabil o va mai zgâria, cine știe, nu vreau sa bag bani intr o mașină scumpă așa că sa merg prin oraș si la cumpărături. Cum considerati prețul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Este mic, dar probabil mașina nu are dotări, de aici și prețul. Sau poate că are rulaj mare.
În orice caz, dacă faceți o constatare/verificare în service, va fi ok. Aflați eventual cât costă prima revizie la ea, și dacă merită să o cumpărați.