| denis988 a întrebat:

Am o intrebare. astazi tatal meu a fost implicat intr-un accident rutier. El a semnalizat stanga ( se ducea la serivici, drumull fiind la iesirea din localitate). Cand a virat stanga un om cu dubita care mergea intr-un alt oras s-a bagat pe cealalta banda, avand ceva viteza si i-a lovit masina tatalui meu la usa din spate. Era linie continua, tatal meu a semnalizat din timp omul acela avea timp sa vada. Cine este vinovat? Va trebui domnul cu dubita sa plateasca pagubele? Funda...

16 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Deci daca tatal tau mergea pe acelasi drum cu cel cu duba si ala a depasit in timp ce taicato facea stanga pe o alta strada atunci ala cu duba e de vina.

Daca tatal tau venea de pe un drum laturalnic unde trebuia sa se asigure si ala cu duba l-a depasit pe unu pe linie continua si l-a lovit pe taicato atunci tatal tau e de vina ca nu a dat prioritate la iesirea de pe un drum fara prioritate.

O alta problema grava, foarte grava este ca tatal tau nu stie regulile de circulatie desii conduce, pentru ca daca le stia nu intrebai pe forum cine e de vina!

Răspuns utilizator avertizat
| FurtunaDiesel a răspuns (pentru denis988):

Bine!

| Hirako a răspuns:

Da, domnul cu dubita va trebui sa plateasca pagubele.

| Soowhaat01 a răspuns:

Logic. Daca el s-a bagat pe linia cealalta? Nu stii ca asa a fost si la Serban Huidu. S-a bagat pe cealalta linie si a facut POC!

| Ozdogan a răspuns:

Cred ca cel cu dubita. Tatal tau mergea corespunzator:a si semnalizat! Si ai zis ca era si linie continua.La linia continua nu ai voie sa depasesti sau sa treci pe cealalta banda!

| MeteorFalls a răspuns (pentru Ozdogan):

''La linia continua nu ai voie sa depasesti sau sa treci pe cealalta banda!''

Asta de unde ai mai scos-o?
Pe DN1 sunt cate 2-3 benzi pe sens (si linie dubla continua intre sensurile de mers) Tu imi zici ca n-am voie sa stau decat pe o banda, tot drumu pana la Brasov? laughing
Cand schimbi benzile, nu treci peste linii continue, ca nu depasesti axul drumului. In momentul in care ai calcat linia dubla continua (sau continua) inseamna ca ai ajuns pe contrasens.

| Olyxyz a răspuns (pentru MeteorFalls):

Teoretic poti sa stai doar pe o banda tot drumul daca mergi pe prima banda, banda 2 si 3 in cazul in care exista si a 3-a sunt doar pentru depasiri, in mod normal trebuie sa mergi pe banda 1 si sa folosesti banda 2 pentru depasiri. Din nefericire aceasta este situatia in Romania, in Germania spre exemplu unde sunt mai mult de 3 benzi pe sens sunt benzi cu limita de viteza diferita si te incadrezi frumos pe banda corespunzatoare vitezei cu care poti sa mergi si poti sta acolo tot drumul, la Romanica noastra e mai dificil ca nu prea avem autostrazi.
Nu ai voie sa schimbi banda cand este linie continua chiar daca sunt 5 benzi pe sens, acolo unde este linie continua nu ai voie sa schimbi banda, de obicei le gasesti pe DN in apropierea trecerilor de pietoni, in unele curbe sau in zona podurilor.

| Ozdogan a răspuns (pentru MeteorFalls):

Aha.Bine draga destept!happy
Eu nu sunt politist sau sofer sa stiu!
Daca am facut o greseala asta nu inseamna ca trebuie sa zici:asat de unde ai mai scos-o?raised eyebrows
Nimeni nu-i perfect!winking Gata acum.Nu vreau sa schimb subiectul happy.
Mersi pentru lamurirewinking

| Andrei_5560 a răspuns (pentru MeteorFalls):

Pai daca tatal sau era pe un drum cu o banda pe fiecare sens, si a facut stanga calcand linia continua, inseamna ca sunt amandoi vinovati deoarece si celalalt depasea pe linie continua.

| Tyrr a răspuns:

Cel cu dubita o sa dea tatalui tau asigurareatongue...(bine ca nu a fost mai rau)

| MeteorFalls a răspuns:

N-am inteles o iota din ce ai explicat, dar nu vad decat 2 variante

1) tatal tau a schimbat banda fara sa se asigure, si unu din spate l-a pupat in kuur (caz in care taica-tu e vinovat)

2) tatal tau mergea pe banda lui, a dat semnal dar nu a schimbat banda, timp in care altu a intrat in el (caz in care ala e vinovat)

Tu poti sa apreciezi mai bine despre care situatie este vorba, ca eu n-am inteles nimic...

| VioConstantin a răspuns:

Nu prea am inteles intrebarea.cel cu duba a depasit linia continua?

| ciobanus87 a răspuns:

Cel cu dubita ca el a intrat pe cea lanta banda, cel cu dubita va trebuie sa i ia si politia carnetu ca o merita

| RobertSiris a răspuns:

E simplu cel cu duba nu avea voie sa depaseasca fiind linie continua

| Andrei_5560 a răspuns:

Daca era linie continua inseamna ca tatal tau nu avea voie sa vireze stanga, deci cred ca o sa isi repare masinile unui altuia. Parerea mea.