| Vasilicamosbatran a întrebat:

Buna seara.
Am facut accident cu masina.
Mi-am indoit luneta si am spart un stop.
Le-am schimbat, nu e asta problema.
Ideea e ca de atunci masina nu a mai pornit.
Benzina am, si baterii am schimabat vreo 3.
M-am interesat si cica exista o protectie care s-a activat si pompa de benzina nu mai alimenteaza.
Cica ar fi un buton sub scaun, care daca il apas se activeaza pompa.
Dar butonul ala e "fake".
Altcineva mi-a spus ca a reusit sa porneasca masina atingand 2 fire, unul de la pompa de benzina si altul de la masa masinii(sau ceva de genu) si masina a pornit.
Intrebarea mea este.
Ce fire trebuie atinse ca sa "fortez" pornirea masinii(chiar si pentru o singura data)?
Si ce trebuie sa fac sa remediez problema?
Ofer funda.
Pentru curiosi, e vorba de Un Fiat Punto 1.2 din 2001

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu duci masina la un mecanic auto?
Poate motorul este afectat, poate directia a fost afectata... orice este posibil dar sub nici o forma nu te sfatuiesc sa atingi 2 fire de pompa de benzina, ca-ti transformi masina in bomba.
Nu stiu cine te sfatuieste asta, dar este evident ca rad de naivitatea ta, fiindca orice copil stie asta, la pompa de benzina nu umbli cu fire electrice sau cu chibritul aprins, ca faci scanteie si apoi explozie!

https://www.auto-data.net/en/fiat-punto-ii-188-3dr-1.2-80hp-6984

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare, dar cred ca esti cel mai prost sofer pe care l-am vazut vreodata, daca ai reusit sa ai accident cu cea mai mica masina din lume, cu care poti intra si intre sinele tramvaiului.
Cum dumnzeu ai reusit sa faci accident, de unul singur?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa naiba interventiile astea ca poate ajungi ca ala de la Arad.
La service ce ti-a iesit pe tester?
Masina mai merge pornita prin impingere ca la dacie pe vremuri, doar ca e incomod sa o pornesti mereu asa si nu e nicio combinatie.

| IonescuRobert a răspuns (pentru anonim_4396):

Porneste si impinsa?
Pai si benzina cum mai ajunge la motor daca pompa nu merge?
eu stiu ca daca nu mergea electromotoru faceai asa
sau sunt eu prost

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonescuRobert):

Am zis asta in speranta ca poate e o problema de alimentare electrica si de asta nu porneste pompa. Prin impins dai un mic boost de energie. Altfel nu stiu ce sa zic. Incearca, nu ai nimic de pierdut.

| selos a răspuns:

Stiu eu cum se porneste. trebuie conectate firul rosu si ala verde intre ele

| Vasilicamosbatran explică (pentru selos):

Care?

| Vasilicamosbatran explică (pentru selos):

De la pompa de benzina?

| Vasilicamosbatran explică (pentru selos):

Si cum fac? invart cheia si dupa ating firele?

| lamasanustefan a răspuns (pentru selos):

Care?

| selos a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Cand invarti cheia firele trebuie sa fie deja in contact una cu alta.