| asdf833 a întrebat:

Buna seara! Am gasit in parbriz instiintare de la politia locala s4 legata de parcarea neregulamentara. Eram intr-adevar parcat pe trotuar dar pietonii aveau o gramada de spatiu sa treaca si pe acelasi trotuar erau parcate zeci de masini, unele pe diagonala astfel incat pietonii trebuiau sa treaca pe carosabil pentru a depasi masina. Nu mai mentionez ca din zecile de masini parcate pe trotuar, efectiv doar 3 dintre ele (cu tot cu a mea) aveau instiintare. (am facut filmare, poate ajuta cu ceva pentru cand merg la politie)
Intrebarea mea este: instiintare = amenda 100% sau pot scapa cu avertisment? Daca da, care este cuantumul amenzii? Pe net gasesc variante diferite.
Mentionez ca este genul acela de instiintare in care sunt invitat la politie pentru identificare si blabla si nu este scris un cuantum al amenzii/ puncte.
Si inca ceva. Scrie "stationat voluntar neregulamentar pe partea carosabila/ trotuar/ spatiu verde/ alte locuri interzise". Ei de unde stiu care din locatiile astea a fost daca nu scrie clar pe instiintare? laughing)

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parcarea pe trotuar este ILEGALA in orice situatie, deci ai incalcat legea si acum trebuie sa platesti.
Este vremea ca sa inveti sa respecti legea si tu si ceilalti care pacati ilegal.
Avertizarea a primit-o toaa lumea, ce ai vazut tu a fost ultimile 3 masini cu avertizmentul pe geam, ca ceilalti prpietari au iesit mai devreme din casa si au ridicat-o.
Deci, saptaana asta instiintare si daca nu cobori masina imediat dupa troturau, primesti amenda si puncte luate de pe permis.

Este vremea sa inveti sa respecti legile, sau sa platesti pentru nerespectarea lor, ca asa ajungi infractor sau delicvent, prin ingorarea sau incalcarea lor.

Probabil ca ai luat permisul pe spaga, fiindca vad ca nu ai habar de legi odata ce ai scris ultima fraza cu cea mai mare prostie, nefiind capabil sa intelegi ca este INTERZISA parcarea in toate conditiile cand parchezi pe partea carosabila, trotuar, spatiu verde sau alte locuri interzise.
Se pare ca razi ca prostul in trag, ca asta este parte din lege, clara si explicita, prin care ti se spune clar ca tu ai parcat unde nu aveai voie legal!

| asdf833 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca este timpul ca noi romanii sa nu ne mai dam inteligenti si cunoscatori ai situatiei atunci cand chiar nu este cazul, ce zici?
Cum poti sa afirmi ca "ce am vazut eu sunt doar ultimele 3 masini" fara ca macar sa te indoiesti putin de o afirmatie facuta asa…ca in pom?
Da, am parcat ilegal - pe un trotuar unde garantez ca nu circula mai niciodata pietoni, pentru ca vorbim de un drum care da spre a iesi din Bucuresti, insa nu e o scuza asta, clar.
Ce voiam sa punctez este ca, din zeci de masini (dintre care, surpriza, garantez ca aprox. 5-7 dintre ele erau acolo si cand am parcat eu, deci nu au plecat cu instiintarea intre timp), doar 3 masini aveau instiintare si nu, nu erau ultimele 3 pentru ca am filmare unde se vede ca, sa zic, 8 nu aveau, 1 avea, apoi inca 7 nu aveau, si tot asa. Mentionez ca niciuna care bloca TOTAL trotuarul, fiind parcata pe diagonala cum am mentionat si initial, nu avea nimic in geam, una din ele fiind o dubita si garantez ca era acolo si cand am parcat eu. De asta ce zici, cum ti se pare?
Ce m-a intrigat este ca toate cele 3 masinile cu instiintare aveau nr din alt judet, in timp ce niciuna cu nr de B nu avea.
Deci, ne cerem scuze ca vorbim aiurea sau ramanem sa facem pe inteligentii pe TPU si poate poate primim funda?

| asdf833 explică (pentru Violleta2022):

Si inca ceva ce am uitat sa mentionez: oarecum in capatul strazii respective, politia locala era stationata. De ce nu aplica amenzi in continuare celor ce inca parcau acolo chiar si cand eu am plecat? A fost doar asa, o jumatate de ora de aplicat amenzi ca sa nu para ca stau degeaba si dupa aceea gata?

| Violleta2022 a răspuns (pentru asdf833):

Mai baiete, eu sper sa platesti cu varf si indesat pentru ilegalitatile pe care le faci, ca de-ti spune Politia ca ai parcat ilegal tu te dai istet de puti si crezi ca are ceva doar cu tine, facan si comentarii inutile.
Sper sa te invete minte si sa-ti ridice masina data viitoare, poate asa puii mana sa inveti regulile de circulatie si sa intelegi ca legea trebuei respectata nu comentata.
Probabil ca trebuie sa ramai si fara permis si fara masina, ca sa intelegi ca nu-i de joaca cu legea si cu politia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, probabil se va finaliza cu amendă 100%. Înainte să îți pună înștiințarea in parbriz ți s-a făcut poze la mașină din toate unghiurile. Știu ei unde erai parcat

| asdf833 explică (pentru suntserios):

Ce jegosi, din cred ca 30 de masini, sa dai amenda doar la 3….

| suntserios a răspuns (pentru asdf833):

Asta e problema ta? Ca nu a murit si capra vecinului?

| asdf833 explică (pentru suntserios):

Nu, in niciun caz, ci mi-ar fi placut sa inteleg rationamentul politistilor cand au dat amenzile. Verifica raspunsul meu catre Violetta, acolo explic mai multe

| suntserios a răspuns (pentru asdf833):

Rationamentul lor, au doar amenda acolo unde au fost chemati sa dea amenda. Si au facut treaba apoi au plecat acasica ca prea multa treaba strica.

| Țoglă a răspuns:

Dacă nu te duci, îți vine amenda acasă. Nu contează câți au mai fost amendați pe lângă tine, mulți poate au și plecat cu amenda și au venit alții în loc.